19 септември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Грозни сцени в пленарна зала и аргументи за конфликт на интереси очакват при обсъждането на проекта на решение за освобождаване на Антон Славчев като изпълняващ функциите на председател на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Това коментираха пред журналисти в парламента народните представители Лена Бориславова и Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България". Точката с искането за освобождаването му е предвидена като точка в програмата за работа на депутатите за днес.
Ние настояваме Антон Славчев да бъде освободен като председател на антикорупционната комисия, понеже с дейността си е доказал, че опъва чадър над определени лица, а когато е необходимо, го свива, заяви Лена Бориславова. Тя даде пример с Румен Гайтански и ощетяването на държавния бюджет със 150 млн. лв., както и с отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на БНБ.
Очакваме в зала да има грозни сцени в опит да се защити оставането на Антон Славчев като председател на комисията и да се хвърли сянка върху лицата, които са подписали искането за освобождаването му, добави Бориславова.
Надежда Йорданова коментира, че очакват аргументи за конфликт на интереси между част от колегите, които са подписали сигнала, защото видите ли, имало проверки срещу тях от Антикорупционната комисия. Нека да покажем абсурдността на този аргумент. Ако той би бил правилен, това би означавало, че комисията може да образува проверки срещу всички 240 народни представители и на практика да попречи на Народното събрание да изпълнява своите правомощия – това е абсурдно, коментира Йорданова. Според нея няма проблем, да бъде избран друг човек за временно изпълняващ функциите на председател.
Лена Бориславова бе категорична, че работата на комисията, ако отпадне г-н Славчев, няма да бъде блокирана.
За да има истинска антикорупционна комисия трябва да бъдат приети правилата за избор на ново ръководство. Правила, които ние сме внесли в три поредни народни събрания и те се бавят от председателите на комисиите и председателя на НС. В момента правилата за избор на председател на антикорупционната комисия са одобрени от Европейската комисия, даващи гаранции за независимо ръководство. Те дори не са разпределени по комисии. Това означава, че в пълно нарушение на правилата, председателката на парламента Рая Назарян отказва да даде ход на тези правила да бъдат разгледани, заяви Бориславова.