От ИА „Главна инспекция по труда“ напомнят, че 22 септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден

От ИА „Главна инспекция по труда“ напомнят, че 22 септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден

2 септември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook


От ИА „Главна инспекция по труда“ напомнят, че 22 септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) напомня, че 22 септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден, тъй като се пада в неделя. Според Кодекса на труда, когато официалните празници съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден. Това съобщиха от пресцентъра на ИА ГИТ.

Оттам обясниха, че при работа в почивни и неприсъствени дни с увеличение от 75 % се заплаща единствено извънредният труд. За положения труд в дните на официален празник, които през месеца са 6 септември – Денят на Съединението, и 22 септември – Денят на независимостта, всички работещи задължително получават двойно възнаграждение. Със 100 % увеличение се заплаща и извънредният труд в тези дни.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му, обясниха от ГИТ. 

Не е извънреден трудът за работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, поради което те имат право единствено на двойна надница при работа в празничен ден, поясниха от агенцията. 

За седемте месеца на 2024 г. контролните органи на ИА ГИТ са установили 12 512 броя нарушения по заплащането на труда. От тях 5195 броя са свързани със заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват трудът по време на официални празници и извънредният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официални празници, са 859 броя, а тези със заплащането на извънредния труд - 287 броя.

За да защитят в най-пълна степен правата си, работниците и служителите следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. Това ще позволи контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен контрол, включително при подаден сигнал. 

Контролните органи на ИА ГИТ са извършили 24 358 броя проверки за първите шест месеца на годината в 21 662 предприятия с 960 136 наети в тях. При проверките са установени 107 726 нарушения на трудовото законодателство, съобщиха през юли от агенцията. Случаите на работа без трудов договор са 1614 при 1818 спрямо същия период на м.г., което е показател за ограничаване на недекларирания труд в най-тежката му форма. Сумата на установените забавени възнаграждения е 4,9 млн. лв. След намесата на Инспекцията по труда са изплатени почти 3,4 млн. лв. забавени възнаграждения, включително и суми за предишни периоди.

 

#изпълнителна #агенция #главна #инспекция #труда #гит #напомня #2024 #официален #празник

Още новини

Още новини от България, които може да четете