4 септември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Общо 694 фирми в България осъществяват дуално обучение на ученици с над 1600 наставници. Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време на дискусията "Демографското бъдеще на регионите", която се състоя в Етрополе, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Михайлова каза, че именно в дуалното обучение е отговорът на един от поставените по време на дискусията въпроси - за недостига на кадри за бизнеса.
Образованието е в центъра на политиката за разрешаване на демографските проблеми в една община, изтъкна Таня Михайловa. По думите й без качествено образование и без подкрепяща икономика няма да има хора, които да остават да живеят в едно населено място. Всяко едно младо семейство иска да има условия за децата си - детска градина и училище, обясни заместник-министърът.
Тя посочи, че на национално ниво Министерството на образованието и науката прави всичко възможно за поддържане на училища в райони, където това е по-трудно, включително на защитени и средищни училища. "Осигуряваме средства за транспорт за учениците, инвестираме и в квалификацията на учителите. Правим необходимото, за да осигурим един по-качествен образователен процес. Защото, ако икономиката инвестира в определен отрасъл, смятам, че образованието инвестира в най-сериозния капитал на една нация - това са хората", каза заместник-министърът на образованието.
Таня Михайлова подчерта голямото предимство на българското професионално образование, което не е ограничаващо - то дава възможност след завършване да продължиш да се развиваш в университет или да започнеш веднага работа. Конкретно в община Етрополе 53 ученици са се включили в дуално обучение.
Училището не е място, което само дава професия. Училището е и място, което възпитава отношение - изгражда навици и устойчиви възприятия кое е добре и кое не би следвало да случва, каза Таня Михайлова. Тя поздрави специално Професионалната гимназия "Тодор Пеев" в Етрополе, чиито ученици миналата година спечелиха награда на фестивала "Арлекин" с филм за техните специалности в минната индустрия. По думите й на пръв поглед може да изглежда необичайно една професионална гимназия с такъв профил да се занимава с изкуства, но това показва, че учениците там получават добро образование и развиват различни умения.
В дискусията, която беше организирана от вестник "Стандарт", участваха също заместник-министрите на икономиката и индустрията, и на туризма - Николай Павлов и Ирена Георгиева, кметът на Етрополе инж. Владимир Александров, Христо Стоичков, ректорът на УНСС Димитър Димитров, президентът на КТ "Подкрепа Димитър Манолов", главният икономист на КНСБ Любослав Костов, представители на бизнеса и на академичната общност.