преди 9 часа · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Стартира ежегодният конкурс за 2025 г. в рамките на Националната кампания „Чиста околна среда“. Допустими участници са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие/обединени детски комплекси. За проекти на общини и кметства предвидените средства от ПУДООС са до 15 000 лв. с ДДС, за проекти на училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК - до 7 500 лв. с ДДС. Всички кметове на кметства в община Русе и директори на образователни структури вече са запознати с възможностите за кандидатстване по процедурата.
Обявите за конкурса с критериите за участие са публикувани и на електронната страница на МОСВ.
Конкурсните проекти се изпращат до деловодството на ПУДООС по Държавна единна електронна система за обмен на документи (Eventis, Акстър и др.), или на e-mail: [email protected]. Проектите трябва да бъдат изпращани в един екземпляр по един от изброените варианти по електронен път, не се изисква да бъдат изпращани и на хартиен носител, допустимо е единствено при невъзможност за изпращането им по електронен път. Проектът, заедно с приложенията, задължително следва да бъдат сканирани и изпратени като един файл.
Крайният срок за подаване на проектните предложения е:
- За училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностното развитие /обединени детски комплекси – 21 февруари 2025 г.;
– За общини и кметства – 28 февруари 2025 г.
Резултатите от извършеното класиране на заявленията ще бъдат обявени до 25 април 2025 г. на интернет страницата на ПУДООС – www.pudoos.bg, в раздела на кампанията „Чиста околна среда 2025 г.“ с мото „Обичам природата - и аз участвам“.
Крайният срок за изпълнение дейностите по одобрените проекти за общини и кметства е до края на м. ноември 2025 г., а за училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК - до края на м. октомври 2025 г. В класирането няма да бъдат включвани проекти на заявители, които са получили финансиране в Националната кампания „Чиста околна среда“ през 2023 и 2024 г.
С реализацията на дейностите по Националната кампания „Чиста околна среда 2025 г.” се цели реновиране и/или създаване на нови паркови пространства, залесяване и засаждане на почистени площи, създаване и възстановяване на зони за отдих, ремонтиране на детски и спортни съоръжения и други. Проектите трябва да показват приобщаване на децата, вменяване на дългосрочни задължения и постигане на определени резултати от участващите в проекта (както от децата и учениците, така и от съответните ръководители на проектите в учебните заведения), проследимост на идеята в нейното дългосрочно развитие и възможност за продължаване на проекта чрез включване на допълнителни участници в следващите етапи.