преди 2 дни · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
В периода от 01 януари 2025 г. до 03 януари 2025 г. не се наблюдава съществено изменение на потоците природен газ през България спрямо втората половина на декември 2024 г., включително в точката на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам, през която се пренасят количества в посока към Румъния, Украйна, Молдова и Унгария. Това отговориха от "Булгартрансгаз" за БТА на въпрос дали заради спирането доставките на природен газ от Русия през Украйна от 1 януари 2025 г. има повишени заявки за транзит през България.
БТА припомня, че с настъпването на новата 2025 г. спря транзитът на руски природен газ през територията на Украйна, тъй като срокът на договора между Киев и Москва изтече в края на 2024 година. Киев отказа да преговаря с Москва за ново споразумение за транзита на руско синьо гориво на фона на военната инвазия на Русия. Европейската комисия съобщи на 30 декември, че Европейският съюз е готов за прекратяване на газовия транзит. Европейската газова инфраструктура е "достатъчно гъвкава", за да бъдат осигурени по алтернативни маршрути доставките на синьо гориво за страните от Централна и Източна Европа, посочи ЕК.
Към настоящия момент "Булгартрансгаз" разполага със свободен капацитет за пренос в точки на междусистемно свързване, през които потенциално биха могли да бъдат доставяни допълнителни количества природен газ, допълват от дружеството. От българския газов оператор, извършващ дейности по пренос и съхранение на природен газ, изтъкват, че са в пълна готовност за потенциално увеличаване на преноса на природен газ в точките на междусистемно свързване със съседни оператори до техническия им капацитет, в случай че целият свободен капацитет за пренос бъде резервиран и заявен. От "Булгартрансгаз" допълват, че в съответствие с европейските правила наличните свободни капацитети се предлагат по прозрачен и недискриминационен начин на аукциони, съгласно тръжния календар на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи (ENTSOG).
На въпрос на какъв етап е строителството на Вертикалния газов коридор на територията на страната ни, от "Булгартрансгаз" коментираха, че проектите на българското дружество, част от инициативата за Вертикалния газов коридор за увеличаване на капацитетите за пренос, са ключови за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за региона. Договорите за реализация на проектите са подписани след успешно проведени обществени поръчки и са в процес на изпълнение без отклонения от графиците, допълва компанията.
Към момента се изпълняват дейности по проектиране и получаване на необходимите разрешения за обект "Лупинг от Кулата до Кресна" и обект "Компресорна станция Кардам - реверсиране и разширение на капацитета на системата й за управление".
През март тази година се предвижда да започнат строително-монтажните работи по обект "Лупинг от Кулата до Кресна", посочват от "Булгартрансгаз".
За обект "Лупинг от Рупча до Ветрино" и обект "Преносен газопровод от Пиперево до Перник" се провеждат необходимите процедури по екологичното законодателство. Паралелно с тях се изпълняват и дейностите по устройствено планиране и проектиране.
Планирано е проектите да бъдат завършени в началото на 2026 г., но амбицията "Булгартрансгаз" ЕАД е те да бъдат въведени в експлоатация предсрочно - до края на 2025 г., добавят още от българския газов оператор.