10 септември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook
Министерството на туризма има ясна визия за разрешаването на кадровата криза в сектор "Tуризъм", която е едно от най-сериозните предизвикателства пред бранша през последните няколко години. Това стана ясно от думите на Венелина Червенкова, началник отдел в Дирекция "Туристическа политика" към Министерството на туризма. Днес в Бургас тя се включи в единадесетия годишен конгрес на Българския съюз по Балнеология и СПА туризъм. По време на дискусионния панел, насочен към наемането на работници от трети страни и привличането на туристи, койот бе модериран от посланика на Съюза д-р Меглена Плугчиева, Червенкова посочи, че проблемът с кадрите в сектора се е задълбочил по време на пандемията от КОВИД-19.
Усилията трябва да бъдат насочени в няколко направление, каза тя. По думите ѝ преди всичко трябва да бъдат предприети мерки за задържане интереса на българските граждани към заетост в у нас, издигане на престижа на професиите в областта на туризма, засилване на връзката професионално образование - бизнес с популяризиране на възможностите за дуално обучение и улесняване на процедурите за наемане на работници от трети страни.
Министерството на туризма вече има подписано споразумение с Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство. Целта му е да даде широко поле за изява на младите хора, като са предвидени редица срещи и мероприятия, посочи Червенкова.
"По отношение модела на дуалното обучение - недостатъчна е връзката между образованието и сектор туризъм. Трябва да се засилят стажовете в реални туристически обекти на ученици и студенти. Експерти от Министерството на туризма участваха в изменението на наредбата за дуално обучение. Обсъжданията бяха до 5 август тази година. Сега се финализират текстовете от Министерството на образованието. С тези промени вярваме, че този процес ще се улесни, а именно повече ученици да избират тази форма на обучение. По информация от МОН от декември всички осигуровки на ученици в дуална форма са поети от държавата. Актуализиран е и списъкът на професиите, изискващи професионално обучение. Предстои актуализиране и на стандартите и учебните програми", посочи Венелина Червенкова.
Тя добави още, че заявленията за работа в България от граждани на Бангладеш, Непал и Индия се увеличават. Червенкова цитира данни на Министерството на вътрешните работи, от които стана ясно, че до август тази година са издадени близо 4000 решения за предоставяне право за продължително пребиваване в България, а 1600 са за трудова заетост.
Венелина Червенкова съобщи, че Министерството на туризма обсъжда провеждането на работна среща с всички заинтересовани по темата страни в края на летния сезон. Целта е да се изготви работещ механизъм за по-ефективна процедура по наемането на работници, което ще облекчи както предстоящия зимен туристическия сезон, така и летния през 2025 година, стана ясно от думите ѝ.