2 ноември 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Новоназначени учители в област Велико Търново бяха отличени от Регионалното управление на образованието. Това се случи на тържество, провело се в Деня на народните будители - 1 ноември.
Инициативата на образователния инспекторат се осъществява за девета поредна година, съвместно с Община Велико Търново и Сдружение за образователни инициативи "19" към Основно училище „ Бачо Киро“ в областния град. Общо 85 са новоназначените учители в образователната система на областта през настоящата учебна година, като 20 от тях са в детски градини, а 65 - в 37 училища.
Специална грамота за най-млад назначен учител тази година получи 22-годишната Виктория Великова от Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ в Павликени. Най-млад учител в детска градина е Василена Недялкова от детска градина "Осми март" в Павликени. Отличие за най-дълго пътуващ до работното си място педагог бе връчено на Мила Жейнова и Емилия Биджева от Средно училище „Иван Момчилов“ в Елена, които живеят във Велико Търново. Учителят, преподаващ на най-много ученици (общо 386), е Андрей Картунов от Средно училище „Цанко Церковски“ в Полски Тръмбеш, а преподавателят с най-много учебни предмети (17) е Теодора Цветанова от Професионалната държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ в Свищов. За смелостта да назначават учители без педагогически стаж специална грамота получиха директорът на Детска градина „Ангел Каралийчев“ в Стражица Искра Стефанова , назначила трима млади педагози и директорът на Средно училище „Вела Благоева“ във Велико Търново Марияна Христова, със 7 новоназначени учители.
Директорът на регионално управление на образованието инж. Розалия Личева каза, че над 90 процента от новоназначените млади учители в Област Велико Търново се задържат в професията и продължават да я упражняват. Тя допълни, че преподавателите са наследници на своите достойни деди - будители, и като такива носят голяма отговорност. "Избирайки професията на учител, вие избирате да водите децата по пътя на знанието и просвещението, каквито и измерения да има то в днешния и утрешния дигитален свят", каза Личева. "Шеметното развитие на технологиите задължава учителя да изгражда мостове между миналото и настоящето, да стимулира стремежа към знания, да формира характери и бъдещи отговорни личности, и най-важното - да възпитава добри хора", допълни тя.
Заместник-областният управител на Велико Търново Юлия Ликоманова – Мутафчиева припомни, че в края на месец ноември предстои да бъде одобрена индикативната годишна програма за 2025 година с откриване на нови процедури за кандидатстване. Предвидени са средства за ограмотяване на възрастни хора, ограничаване на дискриминацията в училищата, превенция на агресията сред подрастващите, създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери. Тя ще включва въвеждане на дигитални изолации, подкрепа на талантливи ученици, въвеждане на образователни маршрути за иновативно учене извън училище, подкрепа на центрове за високи постижения. Заместник-областният управител призова за активност и възползване от всички тези възможности, които държавата и Европейския съюз предлагат, уверявайки, че областната управа ще съдейства за това.
Своите приветствия към присъстващите поднесоха народният представител Ангел Янчев, заместник-кметът на Велико Търново Георги Камарашев, заместник-ректорът на Великотърновския университет проф. Николай Кънев и историкът проф. Пламен Павлов, който разказа повече за будителите и празника. Пред колегите си говориха още учителите Драгомир Дачев и Кристина Станкова.
На събитието присъстваха директорът на Дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“ в Община Велико Търново Пенка Игнатова, представители на синдикални организации, директори на учебни заведения и детски градини, учители.