15 декември 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Министерството на правосъдието и петте официално признати християнски вероизповедания в Египет са подписали дългоочаквания проект на Закон за личното състояние на християните, обяви днес главният съветник на Коптската православна църква и член на египетския парламент Монсеф Нагиб Сюлейман, цитиран от онлайн изданието "Иджиптшън стрийтс".
Законът е приветстван като първия по рода си в историята на Египет и е повратна точка в правното признаване на християнските семейни въпроси в преобладаващо мюсюлманската държава. Процесът по изготвянето му започва през 1977 г., но се сблъсква с редица забавяния през годините.
"Чак след скорошните усилия, напътствани от указанията на президента, петте християнски деноминации приеха всеобхватна и унифицирана версия," казва Сюлейман в интервю за телевизия "ЕмБиСи Маср" (MBC Masr).
Сред ключовите клаузи в закона са регулациите, отнасящи се до развода и наследството. Новите правила разрешават развода не само в случаи на изневяра, както е в момента, а и при всяка форма на измама, което е значителна промяна в правния подход към целостта на брака.
Що се отнася до наследството, законопроектът се придържа към чл. 2 на египетската конституция, който изисква спазване на разпоредбите на свещените книги. Той включва принципа на равенство между мъжете и жените при наследяване, заложен в ангажимента на Църквата към равенство между половете, както е отразено в религиозните текстове.
Християнството е втората религия в Египет, като по-голямата част от египетските християни се самоопределят като копти. Смята се, че коптите съставляват около десет процента от населението на страната или между 9,5 и 11 милиона души. Те са една от най-старите и най-големите християнски общности в света.