22 юни 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Якоб Ван Бейлен е нидерландец, но вече повече от 10 години живее във Велико Търново и нарича себе си търновец. Неговото хоби е да събира старинни български килими, а колекцията му включва около 900 броя. В нея има от най-известните за колекционерите по цял свят килими "шаркьой", които са пиротски, чипровски и самоковски, има котленски, тип "бакамски", молитвени, както и такива от по-непопулярните в българското килимарство райони.
Голяма част от автентичните килими Ван Бейлен купува от чужбина, защото в България те вече са почти изчезнали. През годините и най-вече във времената на ранния преход много от тях попадат в търговци и колекционери от цял свят. "Тогава те обикаляха по къщи, детски градини, ритуални зали, църкви и джамии и правеха бартер. Предлагаха нови персийски килими за стари български и така ги изкупуваха на безценица, а сега струват хиляди", обясни за БТА колекционерът. Благодарение на неговите усилия немалък брой от ценните екземпляри са върнати България. Почти всички са над 100-годишни, а много и на повече от 150 години. Някои са отпреди два века и са сред най-старите запазени образци на килимарското изкуство в страната ни. Много от килимите Ван Бейлен е открил при търговците в Истанбул и региона около Аксарай в Анатолия, а други в аукционни къщи в Западна Европа и колекционери в Сърбия, Албания, Великобритания, Германия, Франция, Нидерландия, Унгария, Белгия, САЩ, Канада, Азербайджан и Пакистан.
Якоб Ван Бейлен казва, че обича културното наследство и като цяло многото живи традиции в България, и това е нещото, заради което избира страната ни за своя втора родина. Първоначално се отдава на фолклора и като хореограф го популяризира в Нидерландия и Австралия, давайки уроци по танци, организирайки концерти и продуцирайки 6 компактдиска с българска народна музика. През 2000 г. става съосновател на хор за българска народна музика, а след това - инициатор и кръстник на хор Chubrica (Чубрица) в Нидерландия, който вече е с над 20-годишна история и често гостува в България.
През последните 15 години нидерландецът е отдаден на колекционирането на старинни български килими. То започва с купуването на първата му къща в България, която се намира в Котел. Построена е 1848 година, когато е роден Христо Ботев, подчерта Ван Бейлен. Купува я в отлично състояние от бившия партиен секретар в градчето - двуетажна, дървена и във възрожденски стил. "В нея имаше и снимка на Тодор Живков, който е гостувал на предишния домакин", разказа Ван Бейлен и добави, че в съседство е Галатанското училище в Котел, в което се помещава експозицията “Старокотленски килими и тъкани”. Впечатлен от колекцията в него, нидерландецът решава, че няма нищо по-хубаво от това във всяка от осемте стаи на къщата му да има по един хубав котленски килим и започва да купува от местните хора. В рамките на 5-6 години той успява да събере дори по няколко във всяко помещение, които слага един върху друг.
Първите килими в колекцията на Ван Бейлен са все от 20-и век, а неговото желание тогава е да намери и по-стари. Така през 2018 година изминава т. нар. килимарски път, преминаващ през Турция, Армения, Грузия, Азербайджан. В средата на Турция попада на търговец, който му предлага точно това, което търси и така той си набавя първите двадесетина по-старинни килима. Сега най-старият в колекцията му е един от "бакамските", който е от Чипровци и е от средата на 18-и век. Изтъкан е малко след като според историческите сведения е започнало производството на килими там, подчерта колекционерът. "Тази колекция е безценна и е истинско културно наследство за България", убеден е Ван Бейлен, който продължава да я попълва с нови експонати и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство.
Музеят „Етър“ показва днес обичая коледуване
преди 11 часаМузеят „Етър“ показва днес обичая коледуване
преди 11 часаМексиканската певица Дулсе почина на 69 години
преди 11 часаМексиканската певица Дулсе почина на 69 години
преди 11 часа