13 август 2024 г. · 18 мин. четене · Споделяне във Facebook
Най-важното сега е родителите на бъдещите първокласници да започнат спокойно и всеки ден да разговарят със своите деца за училището и за прехода към него от детската градина. Ако имат възможност, е добре сега, в летните дни, родителите и бъдещите първокласници да направят няколко разходки до училището, за да изминат пътя от дома до училището, който е много по-различен от този от дома до детската градина. Това каза за БТА Диян Стаматов, който е председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ), попитан какво е най-важно да знаят родителите на бъдещите първокласници за новата учебна година.
Диян Стаматов е и директор на 119-о Средно училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София.
Родителите трябва да разговарят сега и за разликата, която предстои от детската градина към училището. Тази родителска загриженост е много важно да се случи сега, защото след това, бързо става рязката промяна от първия учебен ден, който през тази година ще е на 16 септември, към учебния процес, отбеляза Стаматов.
"Много важно в момента е доброто говорене за новата среща с училището, с учителя, с новия пример, който ще имат в лицето на бъдещия си учител в първи клас и че той трябва да се слуша от децата - с неговия авторитет, знания и умения. Тази загриженост на родителите на първокласниците е много важна, защото живеем в много по-забързано време и е добре да се случва още сега - малко повече от месец преди първия учебен ден", каза Диян Стаматов.
Каква трябва да бъде ученическита раница за първокласниците?
От подготовката за училището, раницата за първи клас е най-важният избор, който трябва да се направи, каза Диян Стаматов.
Той отбеляза, че се продават много и различни раници, и не само ценовият им диапазон е различен, а и тяхната олекотеност, подвижност. "Прави добро впечатление, че вече децата използват раници с колелца, които са много по-удобни, за да не са на раменете им и да не се получи евентуално изгърбване", отбеляза Стаматов. Той добави, че тези раници са по-леки и са по-лесно подвижни.
Добре е по ученическите раници да има и различни светлоотразителни елементи - значки, стикери и малки лентички с искряща светлина, каза председателят на СРСНПБ.
"Добре е и цветовете на ученическите раници да са по-ярки, а да не са тъмни, за да могат да бъдат забелязвани максимално отдалече и от най-изморените шофьори", препоръча Диян Стаматов.
"Детето ви, със сигурност, ще предпочете раница с любим герой, но освен да е красива, най-важното е тя да бъде лека, удобна, с няколко прегради, за да може всяко нещо да има свое място. Не отлагайте да го научите само да подрежда чантата си, така то ще стане отговорен и организиран човек. В класните стаи има шкафчета за всяко дете - в личното пространство, в голямата магия, наречена училище", с тези думи се обръща към родителите на бъдещите първокласници председателят на училищните директори.
Необходимо ли е първокласниците да имат мобилни телефони?
Колкото по-дълго време успеят да нямат телефон в себе си първокласниците, толкова е по-добре, въпреки голямата степен на привързаност, на обвързаност, на родителя към детето, каза Диян Стаматов, попитан дали е необходимо децата в първи клас да имат мобилни телефони.
Според него мобилните телефони пречат на добрата концентрация на самите деца, както и на тази на класа. "Почти навсякъде, във всяко училище на първата среща, ще бъде изговорено да не се носят телефони и това да се случи много по-късно - към края на първи клас, или малко по-късно. Сега телефоните създават много по-висока степен на безпокойство за самите деца и отклоняват вниманието им от учебния процес. Когато мама звънне, независимо от това човек на каква възраст е, той винаги се чувства по-различно и специфично. Така е и с децата", коментира Стаматов.
В 119-о училище имаме пет паралелки с ученици от първи клас, с по 28 деца. При нас обучението е целодневно - за всички ученици от първи до четвърти клас. След всеки час има самоподготовка и в края на деня децата не си взимат раниците и учебниците. Носят ги само в понеделник в училище, а в петък си ги взимат, нямат домашни, защото те са решени по времето на самоподготовката, в рамките на деня, обясни Диян Стаматов.
Той каза, че всяко дете има персонално шкафче, в което си оставя всичко необходимо. Раниците се оставят в тези шкафчета в понеделник сутринта и в петък се взимат от учениците. Целта е родителите през почивните дни да разговарят допълнително с децата си, защото всяко дете има различна степен за възприемане на нещата и в петък, събота и в неделя, родителите да могат да изговорят всичко това, което се е случило с детото им през учебните часове през седмицата или да му помогнат по даден учебен предмет.
От новата учебна година всички учебници ще са безплатни от първи до 12-и клас
От тази учебна година всички учебници ще са безплатни от първи до 12-и клас, каза председателят на СРСНПБ.
Учебниците за първокласниците са само за тях и те могат да пишат по тях, да рисуват, да си дописват различни неща, защото остават за тях - като един приятен и емоционален спомен, каза Диян Стаматов.
Той отбеляза, че за останалите класове е добре учебниците да се пазят и да са подвързани с необходимата подвързия, за да могат да бъдат използвани още няколко години.
Класният ръководител ще каже колко тетрадки ще са необходими за първокласниците и това е индивидуално за всяка паралелка. Затова трябва да се изчака първата среща с класния ръководител, на която той съобщава и за всички други необходими материали за училище, обясни Стаматов.
"В първи клас децата пишат в тетрадки с големи квадратчета и в тетрадки с тесни и широки редове. Учителят ще ви каже колко ще са му необходими за учебната работа, но не забравяйте, ако искате да избегнете напрежението преди лягане, имайте винаги резервни тетрадки, готови да влязат в употреба. През цялата година децата пишат с молив; химикалки няма да им трябват, затова не ги карайте да пишат с тях, по-добре се опитайте да ги научите сами да подострят моливите си. Няма никакъв шанс детето ви да опази всички моливи, флумастери, които сте му приготвили грижливо, затова, не купувайте скъпи, но и не забравяйте, че за часовете всеки ден, ще са му нужни лепило и ножичка", с тези съвети се обръща към родителите на деца в първи клас Диян Стаматов.
Най-вълнуващият ден за първокласниците ще е откриването на учебната година
Откриването на учебната година ще бъде най-вълнуващият ден за първокласниците, поне за следващите четири години, каза председателят на училищните директори. Затова Диян Стаматов съветва родителите да не закъсняват и да покажат на детето си, че точността е важна. "Изберете му специални дрехи, научете го, че облеклото е отношение; добро отношение. Разкажете му за училището, покажете му училището, учителите и му създайте много положителна нагласа. Направете си снимки на входа на училището, защото след това детето ще заеме своето място сред другите деца, а и това може да се превърне в чудесна традиция. Всяка година правете по една снимка", отправя съвети към родителите на бъдещите първокласници председателят на СРСНПБ.
"И най-важното - първи клас е времето, в което детето ви ще формира своето отношение към знанието. Бъдете подкрепящи - към детето си, но и към учителя, към училището. Бъдете до детето си всеки ден, всяка вечер. И не забравяйте: учителят е новият герой на детето ви! Не приятел! Нов пример за подражание! Вслушвайте се в него! И с вас е било така! Просто сте пораснали! Каквато и промяна да има в живота ни, училището е започвало така. Ще започне и тази година по този мил начин! Тази година на 16 септември България тръгва на училище! С обич, отношение и с вяра в доброто!", с тези думи се обръща към родителите на първокласниците Диян Стаматов.
Млади изследователи представят в Хасково научни новости на семинар по природн...
26 декември 2024 г.Млади изследователи представят в Хасково научни новости на семинар по природн...
26 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Дейността на национален клуб за деца репортери беше представена в Русе
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.Правителството одобри близо 2 милиона лева за осигуровки за учениците в дуалн...
24 декември 2024 г.