29 ноември 2024 г. · 9 мин. четене · Споделяне във Facebook
Над 70 участници представят своите доклади в Националната научна конференция, посветена на 30 годишнината от създаването на специалността „Археология“ във Великотърновския университет и 25 години от основаването на катедра "Археология", каза за БТА доц. Росина Костова, ръководител на катедрата.
Възпитаниците на катедрата през тези 30 години, днес са лицето на българската археология, посочи доц. Костова. В почти всички градски и регионални музеи в страната, както и във филиалите на Националния археологическия институт към БАН има поне един археолог, който е завършил специалността във Велико Търново, подчерта тя и допълни, че повечето от тях ще участват със свои доклади в тридневния форум, който беше открит днес в легендарната 321 аудитория на университета, носеща името на проф. Станчо Ваклинов.
Към момента около 50 души изучават специалността „Археология“ във Великотърновския университет, през годините в 25-те випуска около 300 души са завършили специалността. Факт е, че археологията продължава да бъде една от най-престижните специалности, а любопитството към миналото продължава да е водещо, студентите в момента също са изключително мотивирани и дано тази тенденция продължи, посочи доц. Костова.
Тя подчерта, че преподавателите в катедра „Археология“ винаги са били и продължават да бъдат и теренни археолози, и проф. Казимир Попконстантинов и доц. Стефан Чохаджиев, проф. Борис Борисов, проф. Иванка Дончева, както и младите колеги, запълнили състава на катедрата след смяната на поколенията също са активни теренни археолози на знакови обекти в цялата страна. Доц. Костова в момента ръководи проучванията на манастира на Чъргубилят Мостич в Преслав, както и разкопките в късноантичната и ранновизантийска крепост в местността „Градище“ край Габрово. И на двата обекта студентите осъществяват своята практика по средновековна археология, допълни тя.
Специалистите, завършили катедрата участват в екипите на водещи специалисти като академик Васил Николов, който проучва Провадийската солница, ако върнем времето назад, в екипа на Георги Китов съществена част са били възпитаниците на археологическата школа във Великотърновския университет. В екипите на проф. Казимир Попоконстантинов, също преобладаващи са негови студенти, припомниха от катедрата.
Специалността“Археология“ във Великотърновския университет започва академичния си път през 1993 година по инициатива на проф. Казимир Попоконстантинов, който тогава е заместник-ректор и смята че по този начин достойно реализира мечтата на своя учител проф. Станчо Ваклинов. С подкрепата на Академичния и Факултетния съвет по онова време, в партньорство със специалистите от Софийския университет и Археологическия институт, които започват да четат лекции пред студентите, специалността се утвърждава и вече е със статут на институция в тези среди, посочи доц. Костова.
За да се създаде и да просъществува специалността „Археология“ най-важен е крайъгълния камък. Това беше проф. Станчо Ваклинов, който успя да разгори пламъка към науката за нас, днешните преподаватели, каза за БТА основателят на специалността и в последствие на катедрата проф. Казимир Попконстантинов. Преди 60 години, когато бях приет във Великотърновския университет, първият ректор проф. Александър Бурмов, учил също като мен духовна семинария, ми каза, че се радва, че съм първия семинарист, постъпил във висшето училище във Велико Търново, защото това означава – траен интерес към историята. Днес мога само да се надявам, че този траен интерес ще продължи за всички, които се захващат с тази наука, каза проф. Попконстантинов. По думите му има един интересен феномен от първия випуск досега - студентите някак пропорционално и балансирано заявяват своите интереси към праисторията, Античността и Средновековието.
Приветствие при откриването на конференцията отправи проф. Николай Кънев, заместник-ректор по научноизследователската и художественотворческата дейност и декан на Историческия факултет. като подчерта значимото място на специалност „Археология“ и нейните възпитаници за университета, за българската, а и за световната археология. Той посочи, че форумът е среща на учители и ученици, на колеги и студенти и възможност да бъдат представени постиженията и приноса на възпитаниците на Великотърновския университет в областта на археологията.
На конференцията бяха почетени с грамоти преподаватели и служители за своя принос в създаването, укрепването и развитието на специалността.