18 октомври 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Началникът на кабинета на служебния министър на образованието и науката Наталия Михалевска участва в кръгла маса на тема "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването" в Кюстендил, съобщи пресцентърът на ведомството.
Водещ приоритет в работата на Министерството на образованието и науката (МОН) е подкрепата и приобщаването на българските общности в чужбина. През настоящата учебна година 396 образователни институции - български неделни училища зад граница, обучават български деца и ученици в други страни.
"Това са средища на знанието, където децата учат на български, опознават традициите, историята и географията на страната ни", каза Наталия Михалевска, която е и дългогодишен ръководител на дирекцията за образование на българите зад граница в МОН.
По време на форума беше представен проект, който изследва българските общности на Балканите от миналото до наши дни с открояването на съвременните проблеми и перспективи. Проектът е изготвен от Фонда "Научни изследвания" към МОН. Ръководител е проф. Боряна Бужашка от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ). В него участваха преподаватели от висшето учебно заведение и изследователи от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
На форума присъстваха представители на българските общности от седем балкански държави - Албания, Гърция, Косово, Румъния. Сърбия, Република Северна Македония и Турция. Бяха представени редица въпроси, свързани с актуалното състояние на българските общности в тези страни.
Форумът се организира под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. В срещата участваха също кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов, както и ректорът на УниБИТ проф. д.н. Ирена Петева.