9 октомври 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Министерският съвет на заседание днес прие решение, с което одобри участието на България в кампании на Европейската комисия по доброволно преместване на граждани на трети държави, търсещи или получили международна закрила от държави под миграционен натиск с подкрепата на Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за периода 2024-2025 г. Това съобщиха от прессслужбата на кабинета.
Съобразно решението за 2024 г. е одобрено преместването на 25 лица, а за 2025 г. - на 100 лица.
Доброволното преместване е механизъм, чрез който граждани на трети страни, подали молба за международна закрила в държава членка на Европейския съюз се преместват в друга държава членка, която доброволно се е съгласила да ги приеме на своя територия, да разгледа молбите им за международна закрила и да им предостави статут на бежанец или хуманитарен статут. Преместването е инструмент на солидарност, създаден за подпомагане на държавите от Европейския съюз, изправени пред миграционен натиск от хора, търсещи или получили закрила.
Механизмът за доброволна солидарност е стъпка към прилагането на новия Пакт на Европейския съюз за миграцията и убежището, който влезе в сила на 12 юни 2024 година.
БТА припомня, че на 10 април тази година Европейският парламент окончателно одобри новия Пакт на ЕС за миграцията и убежището. Според пакта молбите за убежище трябва да се разглеждат по-бързо, включително на границите на ЕС, а връщанията да се извършват по-ефективно. В документа е заложено подобряване на идентифицирането при пристигане; задължителни проверки за сигурносттa, уязвимостта и здраветo на лицата, влизащи незаконно в ЕС. В Пакта за миграцията и убежището е заложено още държавите членки да могат да избират дали да поемат отговорност за кандидатите за убежище, да правят финансови вноски, или да предоставят оперативна подкрепа.