Международни българистични четения "Младите в науката без граници" организира днес Центърът по българистика към Мелитополския университет

Международни българистични четения "Младите в науката без граници" организира днес Центърът по българистика към Мелитополския университет

29 ноември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook


Международни българистични четения "Младите в науката без граници" организира днес Центърът по българистика към Мелитополския университет

Международни българистични четения за студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки "Младите в науката без граници" организира днес Центърът по българистика с Лекторат по български език, литература и култура към Мелитополския държавен педагогически университет „Богдан Хмелницки“. Инициативата е подкрепена от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Посолството на Република България в Украйна, Посолството на Украйна в Република България, Българското национално радио и електронното списание за хуманитаристика и извори в областта на българистиката "Дзяло". Четенията се провеждат за девети път, съобщи за БТА д-р Красимира Колева, езиковед и лектор в Центъра по българистика към Мелитополския държавен педагогически университет.

Тя поясни, че идеята за българистичните четения е нейна. "Направихме ги в Мелитополския университет, в началото докладите бяха журирани, идваха студенти и докторанти от цяла Украйна, а онлайн се включваха студенти от България, така се разшири форматът", уточни д-р Колева и добави, че има широка програма от участници, като сега вече активно се включват и постдокторанти. 

"Четенията няма как да се провеждат присъствено, защото Мелитополският университет работи онлайн от началото на войната. Той се евакуира в Запорожие и образователната дейност протича изцяло онлайн. Има, разбира се, някои специалности, които учат в лаборатории, които са в многофункционални укрития", каза още д-р Колева.

В програмата на четенията са включени 9 изказвания в официалната част на форума и над 40 научни доклада. В програмата сред участниците преобладават докторантите, допълни д-р Колева. Тя подчерта, че не е присъствала на друга конференция, където след всеки доклад да има 10-минутна дискусия, която да е полезна на младите научни работници, студентите и докторантите.

"Възможността участниците в четенията да публикуват в по-голям, фактически неограничен обем, в електронното списание за хуманитаристика и извори в областта на българистиката "Дзяло", е полезна за участниците, защото те така израстват", каза още д-р Колева.

Както БТА съобщи, фестивалът на българската култура „Сурва, сурва година“ се проведе в онлайн формат в Таврия през 2023 г.

На 2 март тази година, на Зверинецкото военно гробище в Киев, по традиция с църковен и военен ритуал беше почетена паметта на украинските войни, неизлекували раните си в битките на българска земя срещу Османската империя (1877-1878), съобщи за БТА д-р Красимира Колева.

#международни #българистични #четения #студенти #докторанти #постдокторанти #областта #хуманитарните #социалните #науки

Още новини

Още новини от Наука, които може да четете