30 октомври 2024 г. · 8 мин. четене · Споделяне във Facebook
Международни посредници да настояват за дипломатически решения на сложната мрежа от конфликти в Сирия, включително засилващите се турски бомбардировки над кюрдските райони, призова в интервю за Асошиейтед прес лидерът на подкрепяните от САЩ кюрдски сили в Североизточна Сирия.
Турция засили въздушните си удари в Северен Ирак и Североизточна Сирия след атаката от 23 октомври срещу турската национална авиокосмическа компания „ТУСАШ“ в предградие на Анкара, при която бяха убити петима души и ранени повече от 20. Турските въздушни удари бяха насочени срещу десетки обекти, за които се смята, че са свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК), която пое отговорност за атаката и е призната за терористична от Турция, ЕС и САЩ.
Мазлум Абди, главнокомандващ на Сирийските демократични сили (SDF/СДС), каза, че атаката в Анкара е послужила като оправдание за отдавна планирана турска операция в Сирия.
Турците твърдят, че тези атаки са отговор на неотдавнашната активност в Анкара. Но това не е причината, тъй като видът и непрекъснатостта на атаките (...) показват, че това не е обикновен отговор. Инцидентът в Анкара беше просто оправдание“, каза Абди пред АП в интервю в понеделник вечерта.
Той твърди, че турските удари, които са повредили електрически и петролни съоръжения, са имали тежки последици за цивилните и са част от по-широка стратегия на Турция да наложи демографска промяна чрез изтласкване на кюрдските жители от района.
Ударите убиха най-малко 18 души, предимно цивилни, и раниха повече от 60, припомни АП. Абди каза, че в някои случаи турските удари са били насочени към екипи за спешна помощ.
Въпреки ударите Абди заяви, че от СДС са отворени за диалог с всички страни, включително Турция.
Той призова водената от САЩ коалиция, сформирана за борба с групировката „Ислямска държава“, и други посредници да настояват за дипломатически решения.
ПКК се смята за терористична организация от западните съюзници на Турция, включително Съединените щати. Вижданията на Турция и САЩ обаче относно статута на сирийските кюрдски групи се разминават. Кюрдите са съюзници на Вашингтон в битката срещу „Ислямска държава“ в Сирия.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган посети във вторник мястото на атаката срещу „ТУСАШ“ от миналата седмица, допълва АП.
„Няма да се поколебаем да използваме всички средства, инструменти и ресурси, с които разполагаме, за да сложим край на тероризма“, заяви Ердоган пред служители на „ТУСАШ“, събрали се за представянето на нов хеликоптер, произведен в страната.
„Подобни коварни и подли действия са последните издихания на сепаратистката организация. Те нямат място в бъдещето на нашия регион или страната ни“, каза той пред служителите на компанията.
Ескалацията в Северна Сирия идва, след като Съединените щати се съгласиха на постепенно намаляване на войските в Ирак, част от по-голямо изтегляне, което се очаква да приключи до края на 2026 г.
Въпреки че изтеглянето се отнася единствено за Ирак, без непосредствени планове за излизане от Сирия, Абди изрази загриженост за това как намаляващото присъствие на коалицията в региона може да повлияе на операциите в Сирия.
„Ние, заедно с коалиционните сили, извършваме ежедневни дейности за неутрализиране на клетките на „Ислямска държава“ и ако коалицията се оттегли, нивото на заплаха ще се повиши в целия регион“, каза Абди.
Анализатори предупредиха, че напускането на САЩ може да доведе до засилен натиск върху СДС както от страна на турските, така и от сирийските правителствени сили, изостряйки вакуума в сигурността на региона и увеличавайки цивилните жертви на конфликта.