30 октомври 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Културата, музиката, танцът и песента са белезите, присъщи на цивилизацията, каза пред БТА диригентът и директор на Държавен фолклорен ансамбъл (ДФА) “Филип Кутев” - маестро Георги Андреев, който беше в Добрич за представяне на спектакъла “Диви ягоди”, като част от националното “Турне 2024“.
По негови думи идеята за “Диви ягоди” се появява преди 21 години. Оттогава и до днес той определя спектакъла като революционен. “През 2003 година ни направи впечатление едно нещо, че всички български фолклорни ансамбли, създадени по образец на “Филип Кутев”, акцентират предимно върху фолклор, който е характерен за етническото българско население, а всъщност българският фолклор е изключително много повлиян, както и той е повлиял. Това е едно взаимно проникване на много елементи, които са характерни не само за нашите географски ширини, но и за Адриатика, Трансилвания, Близкия изток”, добави маестро Георги Андреев.
Според него държавната граница не е етническа, културна, нито политическа. “Решихме да направим спектакъл, който да акцентира върху етносите. Върху тези малки, понякога изолирани, почти като островни групи хора, които имат невероятно богат фолклор. Дивата ягода е повече цвете, отколкото плод. Тя е повече ароматна, отколкото хранителна и за да я открие човек, трябва да се наведе, да се разрови малко. Всяка ягода, в зависимост от там къде расте, има абсолютно неповторим собствен аромат”, разказа диригентът.
Попитан какво е посланието, което “Диви ягоди” оставя на публиката той отговори, че хората просто трябва да бъдат заедно. “Едно общество и една държава без култура не са цивилизовани. Културата единствено и само сближава. Хората трябва да се обичат, да дават един на друг възможно най-доброто, на което са способни. Първо това ще ги прави тях по-добри и второ по този начин ще ги облагородява и ще допринася за всеобщото издигане на културното ниво, което от своя страна води до издигане на материалното ниво. Посланието тук е точно такова, че ние сме уникална територия, всички тези етноси живеят в мир, разбирателство, любов и дружба помежду си и никога не е имало конфликти и дано никога да няма, защото сме свидетели на такива неща на Балканите. Посланието е, че просто сме заедно”, каза още Георги Андреев.
Диригентът сподели, че е дълбоко свързан с Добрич и има сантиментални спомени към града и добричката общественост. “Имаме намерение и желание отново да дойдем в Добрич. Трябва да имаме подходящ спектакъл според залите, които има в града. Имам много приятели тук и много от нещата съм ги поставял премиерно точно на тази сцена”, добави Георги Андреев.
В продължение на два часа Държавен фолклорен ансамбъл “Филип Кутев” представи спектакъла “Диви ягоди” пред пълната с хора зала “Добрич”. В концерта бе показана традиционната култура на българското население - християни, мохамедани, каракачани, власи, гагаузи, евреи, арменци. Танците в събитието са дело на главния хореограф на ДФА “Филип Кутев” - Ивайло Иванов.
“Диви ягоди” е концертен спектакъл, представен с огромен успех в залата на ЮНЕСКО в Париж, както и на музикалния фестивал за етнопрограма в Барбикън център - Лондон.
Националното “Турне 2024“ на ансамбъл “Филип Кутев” продължава днес в Разград, следват концерти в Русе, Варна, Перник, Разлог и София.