3 април 2024 г. · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook
Научната конференцията с международно участие „20 години България в НАТО и НАТО в България“ беше открита днес във Военната академия „Г. С. Раковски“. Форумът ще продължи до 4 април.
Тази година фокусът на годишната научна конференция е поставен върху отбелязването на 75-ата годишнина от сключването на Вашингтонския договор (1949 г.) и на 20-ата годишнина от членството на България в НАТО (2004 г.).
Форума откри началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев. България не може да има устойчивост и просперитет без членството си в НАТО, каза той в словото си.
Генерал-майор Дочев отбеляза, че присъединяването на България към НАТО е основен външнополитически приоритет на страната ни през 90-те години на миналия век. След промените първото и най-голямо завоевание е присъединяването на страната ни в НАТО, изтъкна той и отбеляза, че това е стратегически приоритет и избор. Алиансът се превърна в основен гарант за сигурността на страната, каза още Дочев.
Само за две десетилетия България се утвърди като отговорен и предвидим съюзник в алианса със значим принос към опазването на международния мир и сигурност, чрез участието в многонационални, мироопазващи и тренировъчни мисии на НАТО, се казва в приветствено слово на държавния глава Румен Радев. То беше прочетено от неговия съветник по сигурността и отбраната Илия Милушев.
Макар и далеч от дома, с демонстрираните доблест и смелост в Афганистан, Ирак и Косово, българските военнослужещи винаги на първо място са бранили името и честта на Република България, се казва още в словото на президента.
Приветствие отправи и председателят на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев. Влизането на България в НАТО е едно от най-значимите събития, защото направи необратим пътя на България към демокрацията, каза той. Като страна членка на НАТО, България никога няма да бъде просто пионка в руската зона на политическо и икономическо влияние, както властите в Москва искаха преди много години, коментира Гаджев. Войната на Русия в Украйна ни събуди и показа колко е важно да си член на отбранителен съюз, каза още той.
Преди 20 години България се завърна на карта на Европа. Присъединяването към НАТО отвори и пътя ни към Европейския съюз. Сигурността, която Съюзната среда ни гарантира, създаде благоприятни условия за нашето развитие като модерна европейска държава, каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Той каза, че днес Русия отправя най-голямото предизвикателство за нашата сигурност и за нашия европейски път на развитие и просперитет. Затова отстояването на нашия европейски избор е твърдо във фокуса на отбранителната ни политика. Работим върху изграждането и развитието на силна и модерна българска отбрана в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, каза още заместник-министър Запрянов.
Членството в НАТО не е привилегия, а израз на общи ценности за свобода, демокрация, върховенство на закона, каза в приветствено слово от името на началника на отбраната заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов.
Генерал-майор (о.з.) Бeр Сегуин – директор на Европейския център за изследвания на сигурността „Джордж С. Маршал”, подчерта, че е силен ангажиментът към ценностите на демокрацията, свободата, доброто управление, върховенството на закона, мира и сигурността, конфликтите, тяхното предотвратяване и смекчаване, както и правата на човека. В момент, когато войната се завърна в Европа, нашите колективни възпиращи и отбранителни способности са по-силни от всякога, изтъкна той. По думите му пътят на България в НАТО през последните две десетилетия наистина подчертава значимостта и адаптивността на алианса. България има значителен принос за сигурността в Черно море, изигра ключова роля в мироопазващата мисия на НАТО в Косово, както и допринесе за тренировъчната мисия на НАТО в Ирак, и това са само някои от основните приноси през последните 20 години, каза генерал-майор (о.з.) Сегуин.
Приветствено слово беше прочетено и от името на акад. Юлиан Ревалски – председател на Българската академия на науките. За България присъединяването към този съюз на свободни и демократични държави, готови да защитават колективно своята сигурност, бе не просто стратегическа външнополитическа цел. То бе вдъхновение и мотивация за няколко поколения българи, мощен стимул за осъществяване на важни реформи, за утвърждаване на демократичните ценности и развитие в мир и просперитет за страната, се казва в приветственото слово.
Има индикации, че Москва се е надявала на разпускане на НАТО след разпускането на Варшавския договор, или поне на неутрален статут на Германия. С оглед на чисто руската военна агресия срещу Украйна трябва да кажем, че това би имало катастрофални последици, отбеляза като акцент в словото си Норберт Бекман-Диркес, директор на фондацията „Конрад Аденауер” – България.
Август месец 1990 г. заседава Великото народно събрание. Решава въпроси, дискутира. По някое време доктор Соломон Паси иска думата. Излиза на трибуната и казва – България трябва да стане член на НАТО. Никой не е очаквал подобно нещо, припомни събитията тогава Огнян Герджиков, председател на 39-ото Народно събрание.
За да се реализира една добра идея, и даже много добра, и даже различна, има две съществени, необходими условия. Едното е лидерство, а другото е екипност, каза президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси. "Съединението прави силата", или "Един за всички - всички за един" – това е НАТО, каза още той.