Когато няма войни и глад, хората могат да се наслаждават на духовността, смята художничката Капка Кънева

Когато няма войни и глад, хората могат да се наслаждават на духовността, смята художничката Капка Кънева

16 април 2024 г. · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook


Когато няма войни и глад, хората могат да се наслаждават на духовността, смята художничката Капка Кънева

Когато има стабилност, няма войни, проблеми и глад, хората могат да си позволят да се наслаждават на духовността си. Това каза художничката и илюстратор Капка Кънева в интервю за БТА. Тя бе гост на фестивала „Литературен прожектор“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и проведе срещи с читатели и творчески работилници. Проектът е посветен на връзката между литературата и визуалните изкуства и продължава до края на месец април. 

Очарована съм от фестивала „Литературен прожектор“ и съм изключително щастлива, че мога да участвам в нещо толкова мащабно и новаторско, което ме среща с варненската публика, доказала се като начетена, образована и с интереси в моята област, каза Кънева. Според нея връзката на илюстрацията с книгите датира от прастари времена, защото по своята същност пещерите са едни огромни богато илюстрирани книги. По думите й нарисуваните образи, населяващи историите, може както да пречат, така и да помагат, да обогатяват или дори да създават паралелен разказ. 

Добрият външен вид на изданията е пряко свързан с икономическата стабилност, изрази мнение художничката и допълни, че когато има стабилност, няма войни, проблеми и глад, хората могат да си позволят да се наслаждават на духовността си. „Аз съм дете на прехода и съм живяла все в кризисни условия. Ясно е, че и робството ражда красота, а бедността - изобретателност, но едно е да твориш въпреки в една неугледна реалност, а друго е да да бъдеш бисер сред бисери“, каза Кънева. Тя смята, че през последните години се повишава културата и потребността от добра и добре изглеждаща литература. Доказателство за това според нея е българският щанд на панаира на детската книга в Болоня, от който за първи път всички са очаровани и впечатлени, благодарение на работата на дизайнерите Антон Стайков и Свобода Цекова. У нас все повече издатели се интересуват книгите им да бъдат добре представени на пазара, защото когато се повиши разбирането ти за професията, се вдига и качеството на продукцията, стига да можеш да си го позволиш, смята тя.

За Капка Кънева смисълът на литературата е да създава паралелна, алтернативна реалност, защото по своята същност тя е утопия. „Ние не четем статистика и факти, а за да се отделим от реалността. В този смисъл, хората, чиято реалност не ги задоволява, имат силна потребност от добра литература, но в същото време нуждата да оцеляваш пък ги спира да си доставят това удоволствие. Читателят предпочита неща, които не му говорят за проблеми, недостиг и липси, а го карат да се почувства добре. Такъв е цялостният ни стандарт на живот - днес да спечелим и да ни е приятно“, каза тя. Художничката смята също, че технологичното развитие, което прави все по-лесно създаването на убедителна необективна реалност, също влияе в голяма степен на интересите на съвременните хора. „Има естетика на времето и когато нещо е по-достъпно, то вероятно се цени по-малко, защото всеки може да го направи“, допълни тя. 

Арт книгите

Капка Кънева илюстрира детски, поетични и други книги, както български, така и чужди. Сега й предстои отново да се посвети на детската литература в едно преводно и едно българско издание от съвременни автори, сподели тя. През последните години художничката се отдаде на създаването на арт книги, които са представяни в няколко изложби. Каза, че за това е била стимулирана от визията на нейните изрязани от хартия илюстрации, които се променят с осветлението. 

Кулминацията на този аспект от работата й бе миналата есен, когато участва в проект на Фондация „Америка за България“ посветен на 15-годишнината й. За изложбата Кънева изработва от лазерно изрязан метал арт книга висока почти три метра. В нея изображенията „оживяват“ с помощта на професионален осветител, с какъвто авторката работи за първи път. Творбата й е интерактивна, защото в нея участват и зрителите, които могат с фенерчета да придават свой облик на образите. „Получих възможността да видя как тези книги въздействат на читателя, как той ги населява и неговото присъствие ги променя. Смайващо различно е как може да изглежда всеки образ според кадъра, в който е уловен“, каза художничката. 

Нейните арт книги са посветени на народните приказки и легенди, където Кънева казва, че се чувства уютно. Според нея всичко, което го е има в митологията, го е имало винаги и съществува и в нашето време. Има серия, озаглавена „Гори тилилейски“, защото по думите й гората е едно мистично място, в което оставаш сам със страха и силата си и се опознаваш. „Винаги за мен книгата е била място на себепознаване, развитие и движение“, каза тя. 

Капка Кънева е художник, илюстратор и дизайнер на книги. Нейните експерименти с фотографиране на изображения, изрязани от хартия и метал, правят илюстрациите й разпознаваеми и създават единна линия в творчеството й. Тя е и преподавател в катедра „Книга, илюстрация, печатна графика“ в Националната художествена академия, чийто възпитаник е.

 

#когато #стабилност #войни #проблеми #глад #хората #позволят #наслаждават #духовността #каза

Още новини

Още новини от България, които може да четете