22 юни 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Изложбата „Обект 889“ беше открита в кръглото фоайе на първия етаж в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ днес. Тя е посветена на 70-ата годишнина от откриването на Дунав мост и представя снимки, книги и публикации в периодичния печат от фонда на културната институция.
Експозицията беше открита от кметовете на Русе Пенчо Милков и на Гюргево Адриан Ангелеску. Те си пожелаха с общите усилия на България и Румъния скоро да започне изграждането на ново съоръжение над река Дунав между двата града.
БТА припомня, че настоящият мост е открит на 20 юни 1954 година. Началото на строителството му е поставено през 1952 г., а през юли от естакадната част на съоръжението се очаква да започне основния ремонт на българската страна.
Изложбата в библиотеката припомня с публикации, че за първото съоръжение, свързващо двете държави, се говори от първите десетилетия на 20-и век. Показани са още официални документи от 1947 година, в които тогавашните държавни ръководители на двете страни изразяват съгласието си за построяване на Мост на дружбата. Могат да се видят и протоколите от работата на Смесената българо-румънска комисия, както и свидетелства за участието на Полша, Чехословакия, Унгария в строителството на моста, публикувани в книгата „Дунав мост – 100 години дипломация“ на Димитър Саздов и Пенчо Пенчев.
В експозицията са представени и материали от откриването на моста на 20 юни 1954 г., както и речите на българския министър-председател Вълко Червенков, румънския министър-председател Георге Георгиу-Деж и на ръководителите на делегациите на Полша, Чехословакия и Унгария. Акцент са снимките на Българска фотопанорама „30 години Мост на дружбата“, запечатали моменти от тържествата по повод тази годишнина, а посетителите на изложбата ще имат възможност да се докоснат до пожълтелите страници на вестниците „Дунавска правда“, „Работническо дело“ и „Труд“ от 1954 г., отразили подробно събитията по тържественото откриване на моста.
Благодарение на Група Русе филм към Възрожденско читалище „Зора 1866“ бяха излъчени и кадри от документалния филм на Владимир Илиев „Обект 889“.