5 ноември 2024 г. · 13 мин. четене · Споделяне във Facebook
Искаме от началото на новата година да има работещ орган, който да подпомага научно администрацията в политиките за качеството на въздуха. Това посочи кметът на София Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция на тема „Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София в контекста на променящ се климат и география на столицата“. По думите му първа задача на новия орган ще бъде консултиране подготовката на техническо задание за разработване на нова комплексна програма, почиваща на ясна научна основа с конкретна цел по отношение на качеството на въздуха.
Няма нужда да се убеждаваме за това колко е важно качеството на атмосферния въздух. По един или друг начин всеки един в тази зала се занимава с този въпрос от гледна точка на своите правомощия, научен или граждански интерес, посочи Терзиев.
Той каза още, че Столичната община (СО) от години инвестира в политики за подобряване качеството на въздуха. „Ще бъде неточно, ако кажем, че нищо не е постигнато. Въпреки това нашият основен извод от направения анализ за състоянието на изпълнението на политиките за подобряване на качеството на въздуха е, че действията следват събитията“, каза кметът на София.
Искаме да преодолеем този факт, като направим две основни неща. Първо СО да заеме своето място на лидер за "изграждане" на качеството на въздуха в града. Всеки има с какво да допринесе за формулирането, изпълнението и оценката на политиките за подобряване на качеството на въздуха, коментира кметът на София и посочи, че Общината ще създаде условия този разговор да се води.
До края на този месец ще сме инициирали преосноваване на Програмния съвет към основния стратегически общински документ – комплексна програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух, каза Васил Терзиев. Ще предложим обединение на двата съвета – програмен и научен, като редукция на състава и формулиране на прозрачни правила за работа, обясни той.
По думите му точните политики и тяхното изпълнение може да се формулират само чрез познание, извлечено от качествени данни. Днес всички поканени ще представят своите разработки по темата, ще покажат какви са техните изследователски търсения и резултати, коментира кметът на София.
Една от важните мерки за подобряване на качеството на въздуха е въвеждането на нискоемисионните зони за транспорт и отопление, посочи той. Първата мярка ще е в сила от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. В този период в центъра на София се ограничава влизането на автомобили с първа и втора екокатегория, каза Васил Терзиев.
Също така от началото на 2025 г. се забранява използването на твърдо гориво в девет района на София, продължи той. По думите му това са важни стъпки и ръководството на СО иска да оцени ефекта върху качеството на въздуха, за да знае дали и как трябва да коригира действията си, включително и чрез промяна на общинската наредба за въвеждане на зони.
Вярвам, че Общината, ако иска да формулира и изпълнява политики, които решават проблемите на хората, трябва да задава директно на научната общност конкретни изследователски и развойни задачи. По този начин ще си осигурим висококачествена научна експертиза и консултация, коментира още Васил Терзиев.
Преди началото на конференцията Васил Терзиев каза пред медиите, че усилията на Столична община за подобряване на качеството на въздуха са съсредоточени в редица направления. Като предизвикателство той определи наличието на надеждни данни, които да могат да се използват за целеполагане и оформяне на правилните политики.
За да може да се реши проблема с въздуха, трябва да се работи тясно с академичната общност и с неправителствения сектор, с нас като основен участник и заедно стъпвайки върху правилни данни да можем да изградим тези политики, продължи Терзиев.
По думите на кмета Васил Терзиев данните за качеството на въздуха досега показват, че то се подобрява.
„Но за това имаме известни съмнения доколко са достоверни. Това, което можем да кажем емпирично за тази година, че има осезаемо подобрение на базата на разговори с граждани от нашите усилия да мием значително повече улиците, да почистваме и да окосяваме“, коментира кметът Терзиев.
Като сред усилията за подобряване на качеството на въздуха за зимния сезон, столичният кмет посочи влизането в сила на нискоемисионната зона за втора година и редица дългосрочни усилия за намаляване на битовото отопление на твърди горива. По думите му СО работи за стимулирана на политики като подмяна на автопарка, за усилията да правим градския транспорт по-атрактивен.
„Предстои просто да се доизгради инфраструктурата, за да може да става все по-привлекателен за хората, за да слязат от колите си“, каза Васил Терзиев. Той даде и пример с програмата за подмяна на подмяна на отоплителните уреди.
„За последната година мисля, че 2000 или 3000 нови домакинства са се сдобили с отопление на климатици и термопомпи. Програмата беше на десетина процента реализирана, когато я заварихме. В момента е на 40%. Търсим начини, по които възможно най-бързо да я изпълним и да започнем със следващата такава“, посочи той.
В отговор на въпрос Васил Терзиев посочи, че не седи в дневния ред превръщането на бул. „Мария Луиза“ в пешеходна зона, а само довършване на някои инфраструктурни проекти.
Експертите се обединиха около идеята, че трябва да се работи в сътрудничество както с ръководството на Столична община, така и с представителите на научната и гражданската общност. „По отношение на атмосферния въздух няма бързи решения няма и лесни решения, в голямата си част те са изключително непопулярни. И от тази гледна точка да начертаем стъпки, по които да вървим и да не се отказваме от тях“, коментира зам.-кметът в направление „Зелена система, екология и земеползване“ Надежда Бобчева.
Конференцията бе организирана от Столична община в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".