вчера · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook
Христовото Рождество полага за християнския свят началото на ново летоброене, което продължава и до днес. Това каза Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил на празничната Рождественска света литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Той прочете в храма патриаршеското и синодално Рождественско послание.
"Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение" (Лука. 2:14). Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква, дивната вест за Христовото Рождество, всеки път поновому възприемана и преживявана, ни припомня за най-дълбоката дадена на човеците радост. Откъсва ни от всичко, което е злободневно и преходно, и ни насочва към началата и най-дълбоките тайни на битието, видени в светлината на събитието, което веднъж и завинаги променя и осмисля цялата история на човечеството. Помирява ни с небесата и повторно отваря за всекиго от нас дверите на Царството Божие - Царство на светлината и любовта, на мира и радостта", се казва в посланието, прочетено от Негово Светейшество на празничната Рождественска литургия в патриаршеската катедрала.
"В света на болката и страданието, на тлението и смъртта - свят, който често забравя висшия смисъл на своето съществуване и се е насочил изцяло към земното и преходното, празникът на Христовото Рождество отново ни припомня, че „Бог примири света със Себе Си чрез Христа, … и ни вложи в нас словото на примирението“ (2 Кор. 5:19). Мирът, донесен на земята от Божия Син с Неговото Въплъщение, е онова благодатно състояние, което се възцарява в сърцето и душата на човека, познал в Христа дългоочаквания Месия и Спасител на света и цялото творение", каза патриарх Даниил.
Той подчерта, че следователно не е случайно, че Христовото Рождество полага за християнския свят началото на ново летоброене, което продължава и до днес. "Защото с идването в света на Този, чрез Когото всичко е станало, започва наистина Нова епоха: епоха на помирението ни с Небесата, на обновяването на Божия Завет с човечеството. Епоха, в която Творецът Бог потвърждава Своя изначален замисъл, предоставяйки възможността "на всички ония, които Го приеха, - на вярващите в Неговото име…, да станат чеда Божии" (Йоан. 1:12).
"Отечески поздравяваме с празника на Христовото Рождество всички чеда на светата ни Църква - в пределите на Родината ни и далече от нея, с всесърдечни благопожелания за светлина и радост в душите и сърцата. Честито Рождество Христово", с това благопожелание завърши патриаршеското и синодално Рождественско послание, прочетено в храма от Негово Светейшество.
Християнският свят почита днес един от най-големите църковни празници - Рождество Христово - Коледа, на който се чества рождението на Божия син - Иисус Христос. Според Евангелието раждането на Христос станало в град Витлеем, в римската провинция Юдея. Пророк Данаил предсказал, че Христос ще се яви 490 години след възстановяването на Йерусалимския храм. С приближаването на указаното време всички надежди на юдеите се устремили към идващия Месия.
Малко преди раждането на Божия син, майка му Мария заедно с Йосиф отишла във Витлеем, който по онова време бил незначителен град в околностите на Йерусалим. Във Витлеем Мария и Йосиф не могли да намерят място в странноприемница и били принудени да се подслонят в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. В нея Мария родила сина си, повила го в пелени и го положила в ясла.
В мига на Рождеството в небето пламнала чудна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били първите хора, които се поклонили на Бога Син. Младенецът Иисус бил почетен и от трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.
На светата литургия за Рождество Христово в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" имаше много вярващи, които бяха дошли, за да съпреживеят заедно Христовото Рождество.
На празничното богослужение беше прочетен разказът за раждането на Спасителя във Витлеем, който е от евангелието на Матей. Прозвуча и тържественият тропар, посветен на Рождеството Христово.
"Христос се роди! Нека да Го славим! Вълнуваме се, благодарим на Бога за неговата велика милост да стане човек. Няма нещо по-велико от това - такъв по-скъп гостенин да е посещавал човешкия род и не само да ни е посетил, а да ни дал възможността да бъдем като Него", каза пред журналисти Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил преди началото на празничната Рождественска литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Попитан за какво са неговите молитви и на целия български народ, патриарх Даниил отговори: да познаем, да повярваме, да приемем това, което Господ ни донесе. "Да се поучим от вярата, мъдростта на Света Богородица и на Свети Йосиф Обручник, радостта на ангелите, вярата на пастирите, на апостолите по-късно, на милиони, на милиарди човеци до ден днешен, които реално сме получили Христовия мир и се стараем да се обогатяваме с този мир, да се обогатяваме с любовта, която Господ ни донесе. Нека се помолим, да познаем Бога, да го приемем в сърцата си и да наследим Неговите блага за вечността", каза Негово Светейшество.