Хранително-вкусовата промишленост е сред най-важните стратегически сектори на българската икономика, каза зам.-министър Давид Сукалински

Хранително-вкусовата промишленост е сред най-важните стратегически сектори на българската икономика, каза зам.-министър Давид Сукалински

преди 21 часа · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook


Хранително-вкусовата промишленост е сред най-важните стратегически сектори на българската икономика, каза зам.-министър Давид Сукалински

Денят на хранително-вкусовата промишленост в България, съпроводен от 21-вата национална научно-практическа конференция с международно участие на тема "Хранителната индустрия в България - настояще и бъдеще", се отбелязва днес в столичния "Парк хотел Москва" под патронажа на министъра на земеделието и храните. Организатор на събитието е Съюзът по хранителна промишленост (СХП).

Един от основните приоритети на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) в провежданите от него политики е насочен към стимулиране на инвестициите в материално-техническата производствена база на предприятията с цел модернизация и конкурентоспособност, прочете от приветствието на ресорния министър Георги Тахов неговият заместник Деян Стратев.

Той припомни, че в областта на хранително-вкусовата промишленост оперират около 6000 предприятия, осигуряващи заетост на близо 90 000 души. Според министър Тахов, предизвикателствата, свързани с продоволствената сигурност, изискват не само иновации за увеличаване на добивите, но и промени в земеделските системи за насърчаване на устойчиво производство на храни. В тази връзка през втората половина на 2025 г. ще започне подпомагане за модернизация и преработка на земеделски стопанства по четири интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. на стойност 860 млн. лева. Важни са и мерките, които се прилагат за подобряване на качеството и безопасността на предлаганите на пазара храни, подчерта в приветствието си аграрният министър, заявявайки, че МЗХ насърчава утвърждаването на качествени стандарти в тази област.

По думите на министър Тахов, въпреки засилената конкуренция на европейския пазар, вътрешното потребление на млечни продукти в България продължава да се задоволява основно от местното производство. При традиционни продукти като кисело мляко, бяло саламурено сирене и кашкавал делът на българското производство в общото потребление е около 90 процента. Около 98 процента е и делът на българската продукция в потреблението на хляб в страната.

Хранителната индустрия е с водещи позиции в световната икономика и точно затова тематичният обхват на днешната конференция е особено актуален, посочи Тахов.

Трудът на ангажираните в този сектор, включително хилядите инженери, технолози и предприемачи, е в основата на неговото устойчиво развитие, каза служебният заместник-министър на икономиката и индустрията Давид Сукалински, припомняйки, че хранително-вкусовата промишленост е сред най-важните стратегически сектори на българската икономика. Тя е най-големият работодател в производството в България, осигурява голям дял от БВП на страната и играе ключова роля за устойчивото развитие, здравето и качеството на живот на населението.

Важно място в развитието на сектора заемат технологиите от най-нова генерация, които оптимизират производството, правят го по-здравословно и екологично, помагат за пазарната реализация, отбеляза Сукалински. 

Кремена Деделянова, председател на Федерацията на научно-техническите съюзи, също подчерта значението на хранително-вкусовия отрасъл, който освен храната на трапезата ни, осигурява и една четвърт от БВП на страната.

По време на събитието бяха връчени и наградите от националния конкурс на СХП "Хранително-вкусовата промишленост - нови продукти и технологии 2024 година".

#денят #хранителновкусовата #промишленост #българия #съпроводен #21вата #национална #научнопрактическа #конференция #международно

Още новини

Още новини от Икономика, които може да четете