23 декември 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Гренландия не се продава, заяви днес премиерът на острова Мути Егеде в отговор на коментари на президента на САЩ Доналд Тръмп по отношение на „собствеността и контрола“ над големия арктически остров, който е част от Дания от повече от 600 години, предаде Ройтерс.
„Гренландия е наша. Ние не се продаваме и никога няма да сме за продан. Не бива да губим дългата си борба за свобода“, се казва в изявление на Егеде.
Вчера Тръмп обяви, че е избрал бившия пратеник в Швеция Кен Хауъри за свой посланик в Копенхаген и коментира статута на Гренландия – полуавтономна част от Дания, където се намира голяма база на американските военновъздушни сили.
„За целите на националната сигурност и свободата по света Съединените американски щати смятат, че собствеността и контрола над Гренландия са абсолютна необходимост“, написа Тръмп в социалната си мрежа „Трут Соушъл“. Той не даде повече подробности.
Към момента няма коментар от страна на датското правителство, отбелязва Ройтерс.
Гренландия, където се намира военновъздушната база „Питуфик“, е от стратегическо значение за въоръжените сили на САЩ и тяхната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка преминава над острова.
През 2019 г. по време на предишния си мандат Тръмп изрази интерес към купуването на Гренландия, но предложението бе незабавно отхвърлено от Дания, както и от властите на острова преди каквито и да било официални обсъждания.
Тогава датският премиер Мете Фредериксен нарече офертата на Тръмп „абсурдна“ и в последствие той нарече начина, по който тя я е отхвърлила „неприятен“ и отмени свое посещение в Копенхаген.
От 2009 година Гренландия има правото да обяви независимост от Дания. Островът с население от около 56 000 души разчита на големи ежегодни трансфери на бюджетни средства от Копенхаген и засега се въздържа да го направи.
Тръмп също така заплаши през уикенда да възстанови контрола на САЩ над Панамския канал и обвини Панама, че е въвела прекалено високи тарифи за преминаване през него. Това предизвика остра критика от страна на панамския президент Хосе Раул Мулино.