21 октомври 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
Германия днес откри нов многонационален военноморски щаб за Балтийско море, с капацитет да ръководи операции на НАТО по време на конфликт, предаде Ройтерс. Това се случва в момент, когато военният алианс засилва вниманието си към района на фона на нарастващото напрежение в отношенията с Русия.
"Нашето послание към партньорите ни и към онези, които заплашват нашия мир, е просто: Германия твърдо държи на своите ангажименти", заявява министърът на отбраната Борис Писториус според черновата на речта му на церемония във военноморското командване на страната в балтийския град Рощок, на чиято територия се намира щабът.
"Щабът ще играе решаваща роля при изготвянето на докладите за военната обстановка и при реагирането на регионални предизвикателства, включително защитата на интересите на страните членки на НАТО срещу агресивни действия, особено като се има предвид близостта на Русия.
Създаването на съоръжението подчертава решаващата роля на Балтийско море за НАТО, след като отношенията с Русия се влошиха след войната в Украйна. Балтийският фрот на Москва е базиран в близост до Калининград, припомня Ройтерс.
Осигуряването на открити морски пътища през Балтийско море е от съществено значение за алианса след разширяването му на изток след края на Студената война, след като Полша, Литва, Латвия, Естония и Унгария, а напоследък и Финландия и Швеция на север, се присъединиха към НАТО.
В миналото основната роля на НАТО беше да блокира западния вход на Балтийско море, за да предотврати възможността съветският Балтийски флот да достигне Северно море. Там неговите бойни кораби биха могли да атакуват американските конвои за доставки, които са от решаващо значение за отбраната на Европа.
Днес НАТО трябва да гарантира, че морските пътища ще останат отворени, тъй като те могат да представляват единствената линия за снабдяване на балтийските държави, ако по какъвто и да е начин при конфликт с Русия бъде блокиран тесният сухопътен коридор, който ги свързва с Полша, и по този начин с останалата част от територията на натовските държави в Европа.