10 ноември 2024 г. · 12 мин. четене · Споделяне във Facebook
Георги Иванов получи първия екземпляр от издадения на английски език брой на списание ЛИК за 45 години от полета му в Космоса на 10 април 1979 г. Връчи му го генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) на среща в най-старото голф игрище в България “София Ер Голф Клуб” край Ихтиман, на който първият български космонавт е един от основателите през 2000 г.
Вълчев обясни, че версията на английски език на излезлия през април на български брой на ЛИК, посветен на българската следа в Космоса, ще бъде разпространяван сред партньорските на БТА чужди информационни агенции и използван за представяне на страната ни в чужбина, защото с полета на Георги Иванов България става шестата държава в света, която изпраща човек в Космоса.
Георги Иванов пое ангажимент да подпише екземпляри от списанието, с което те ще станат специален подарък за партньорите на БТА.
Електронна версия на броевете на списание ЛИК са достъпни на интернет страницата на БТА.
Кирил Вълчев подари на Георги Иванов и книгата „125 години Българска телеграфна агенция. Истинските новини. Събития от архивите – 1898 – 2023“, в която са представени по едно събитие с текст и снимка от България и света за всяка година от 125-годишната история на БТА, като събитието за България през 1979 г. е именно полетът на първия български космонавт.
В срещата участва и дългогодишната водеща в Българското национално радио Божана Димитрова, която подари на Вълчев книгата си “Разговор с първия космонавт на България”, издадена също по повод 45-ата годишнина от полета на първия българин в Космоса.
Броят на списание ЛИК на български език на тема „Българската следа в Космоса” беше представен в пресклубовете на БТА в страната и чужбина в Деня на Земята - 22 април, като на него присъства и изпълнителният директор на индийската национална новинарска агенция Прес Тръст ъв Индия (PTI – Press Trust of India) Виджай Джоши.
През април БТА сключи договор за партньорство с Ловеч - родния град на Георги Иванов по повод честванията на 45 години от неговия космически полет като броят на списание ЛИК е част и от това партньорство.
В тематичната хронология на списанието са поместени акценти от публикациите в архива на БТА, които отразяват дългогодишната история на връзката между България и Космоса. С особен възторг в емисиите на БТА са отразени двата космически полета, в които участват български космонавти – през 1979 година е полетът на Георги Иванов, а през 1988 година – на Александър Александров.
„От разстояние 300 – 400 километра Земята изглежда много красива, виждат се синьо-зелени океани и морета. Виждат се и големи бели пелени от облаци, а звездите са много по-ярки. Тогава, по време на нашия полет, Луната беше във фаза пълнолуние и на фона на черното небе беше много красива. Тогава успях да направя с моя фотоапарат десетки снимки, красиви фотографии на Земята и на Луната от Космоса. Земята, нашата родна планета Земя, е много малка, крехка и беззащитна. Затова трябва да я пазим за следващите поколения“, казва в интервю за списание ЛИК космонавтът Георги Иванов.
Сред авторите на броя е проф. д-р Георги Желев – директор на Института за космически изследвания и технологии на Българската академия на науките (БАН). „В исторически план България е една от страните пионери в космическите изследвания. Това датира от далечната 1957 година, когато 2 месеца след извеждането в орбита на първия изкуствен спътник на Земята „Спутник“ група учени, инженери и специалисти създават в София Българското астронавтическо дружество“, пише той за изданието на БТА.
В списание ЛИК могат да бъдат прочетени още интересни материали, както и интервюта с учените доц. д-р Владимир Божилов, който е астрофизик и зам.-декан на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и Милена Георгиева – професор по молекулярна биология в БАН.
Изданието е богато илюстрирано със снимки от архива на БТА, свързани с Космоса и неговото изследване от учени през миналия и настоящия век, както и с кадри от подготовката на двата космически полета с български космонавти на борда.
Това е четвърти брой на списание ЛИК, който излиза на английски език, за да допринесе за популяризирането на България по света. Първият такъв брой беше посветеният през февруари 2023 г. на българите в Украйна, който беше представен в Одеса, Болград и Олшанка - първото селище на български преселници в Бесарабия, основано преди 250 години през 1774 г.
Вторият брой на ЛИК, преведен на английски, беше от юни 2023 г. за първото плаване до Антарктида и назад на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” и беше представен в Националния пресклуб на БТА на борда на самия кораб.
Третият преведен на английски беше броят от май 2024 г. за българската наука на Антарктида, който беше представен на Международната полярна конференция за сътрудничество между балканските страни в полярните региони по европейските програми EUPolarNet-2 и POLARIN.
Същият брой излезе и на испански език, за да бъде популяризирана България в испаноговорящите страни в Южна Америка, закъдето корабът замина на път за трета експедиция до Антарктида и обратно.
Подготвя се и издание на английски език на октомврийския брой на ЛИК за 155-ата годишнина от основаването на БАН.
Първият брой на „ЛИК” е издаден на 8 януари 1965 г. като седмичен бюлетин на БТА за литература, изкуство и култура. През март 1992 г. списанието спира да излиза, възстановено е през май 1999 г. като месечно издание, като от март до декември 2013 г. съществува само в електронен вид. Възстановено е отново като месечно издание на хартия и в електронен формат през март 2022 г.
От юли тази година списанието е с изцяло нов графичен дизайн, в който са включени елементи от предложенията на студенти от Националната художествена академия.