Екипът на ОИЦ представи възможностите за финансиране на микро и малкия бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации“

Екипът на ОИЦ представи възможностите за финансиране на микро и малкия бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации“

30 юли 2024 г. · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook


Екипът на ОИЦ представи възможностите за финансиране на микро и малкия бизнес по Програма „Конкурентоспособност и иновации“

Екипът на Областния информационен център представи днес подробности за допустимостта на кандидатите и дейностите по процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“, финансирана от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027 г. Събитието бе открито от заместник-кмета Златомира Стефанова.

„Процедурата е отлична възможност за подпомагане на семейния бизнес в България. Сумите, от които могат да се възползват фирмите, са добра предпоставка за подобрения в дейността им, а защо не и за дълго отлагани мечти“, заяви заместник-кметът. По нейните думи гражданите имат притеснения относно процедурите по кандидатстване при подобни процедури, но включената консултантска помощ в програмата значително ще улесни желаещите да се възползват.

Процедурата е с бюджет от 117,5 млн. лв. и възможности за финансиране от 15 000 лв. до 150 000 лв. и цели да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет и оптимизиране на бизнес процесите. Финансирането ще подпомогне закупуването на нови машини, оборудване, специализиран софтуер и създаването на онлайн магазини. Предвидена е и възможност за насърчаване на пазарното представяне чрез създаването на онлайн магазин за продуктите или услугите, предлагани от предприятията. По процедурата ще се предоставя подкрепа и за въвеждането на ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятията.

Максималният процент на съфинансирането, което ще се предоставя, е до 75 % за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и до 85 % за предприятията от сектора на занаятите.

Кандидатите могат да задават въпроси и да искат разяснения във връзка с условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектните предложения, който е до 16:30 часа на 16 септември.

Въпросите могат да се задават само в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България /ИСУН/, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)”, процедура BG16RFPR001-1.004 „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” тук.

Отговорите на въпросите на кандидатите ще се публикуват на страницата на Министерството на иновациите и растежа, както и в ИСУН - в раздела на процедурата, в 10-дневен срок от получаването им, но не по-късно от 2 седмици преди изтичането на крайния срок за кандидатстване.

Информация за допустимите кандидати по процедурата можете да видите тук.

#екипът #областния #информационен #център #представи #днес #подробности #допустимостта #кандидатите #дейностите

Още новини

Още новини от Русе, които може да четете