Две нови лаборатории в Технически университет – София ще помогнат за квалификацията на бъдещите инженери

Две нови лаборатории в Технически университет – София ще помогнат за квалификацията на бъдещите инженери

1 ноември 2024 г. · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook


Две нови лаборатории в Технически университет – София ще помогнат за квалификацията на бъдещите инженери

Ректорът на Технически университет – София (ТУ – София) проф. дн инж. Иван Кралов откри две нови лаборатории: лаборатория „IBM InfiniTech Lab” към Факултета по телекомуникации и лаборатория „Роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия“ към Факултет „Автоматика“, съобщиха от екипа на висшето училище.

При откриването на лаборатория „IBM InfiniTech Lab” проф. Кралов каза, че новите интердисциплинарни специалности са насочени към модерните технологии и към съвременните инженерни решения. Той благодари на бизнеса, че участва в създаването на учебните планове и програми, в обучението, както и в изграждането на най-модерна лабораторна база в университета. И допълни, че всичко това помага за квалификацията и професионалното израстване на бъдещите инженери, които завършват Техническия университет – София.

Лабораторията „IBM InfiniTech Lab” ще се използва за обучение на студентите от Факултета по телекомуникации - основно по магистърската специалност „Корпоративни и индустриални мрежи“, по дисциплините „Центрове за данни“, „Облачни технологии и услуги“, „Мрежи за съхранение на данни“ и „Софтуерно дефинирани мрежи“. Тя ще даде възможност на всеки студент да се запознае с оборудване, до което сравнително рядко може да има достъп. При старта на професионалната им реализация в големите български и международни компании, студентите ще могат да видят и да работят с подобен вид техника. При обучението в тази специализирана лаборатория те ще бъдат подготвени и много по-бързо ще навлязат в своята професия, за да демонстрират качествата и уменията, които вече са придобили.

Димитър Баирев, мениджър от компанията IBM отбеляза, че за студентите е важно да знаят, че тези машини предоставят огромна степен на свобода в професионалната им  работа. Според него студентите ще се запознаят не само с различен вид хардуерна архитектура, но и с една среда, която позволява по-голяма гъвкавост за експериментиране в реални практически условия. Бизнесът, допълни той, изисква по-високо натоварване, а ресурсите трябва да се насочат изцяло към опознаване на тази архитектура и към експериментиране, за да могат тези, които се обучават да придобият по-голяма гъвкавост, която е важен компонент, търсен от повечето съвременни фирми.

На официалното откриване във Факултета по телекомуникации присъстваха представители на фирмата IBM, зам.-ректори, декани, преподаватели и студенти.

Другата новооткрита лаборатория в ТУ - София „Роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия“ е създадена в резултат на дългогодишно сътрудничество между секция „Роботика“ към катедра „Автоматизация на електрозадвижванията“ на Факултет „Автоматика“, Технически университет – София и Nidec Genmark Automation Inc и благодарение на усилията на специалисти и студенти, които през годините са имали възможността да работят в тази сфера. Амбиция на Nidec Genmark Automation Inc. и Техническия университет – София е оборудването на лабораторията периодично да се модернизира чрез осъществяване на нови разработки, инсталиране на нови продукти и системи, отразявайки последните тенденции в областта. 

Стремежът в дългосрочен план е ориентиран към повишаване на качеството на образованието, както и към вдъхновяване и мотивиране на студентите да влязат в допир с продуктите на високотехнологична компания, каквато е Nidec Genmark Automation Inc.. На тях ще им се предостави възможност за съвместна работа с компанията – един от лидерите в сферата на автоматизацията на полупроводниковата индустрия.

Специализираната лаборатория разполага с висок клас индустриални роботи за пренасяне на силициеви пластини (“wafers”). Оборудвана е с разнообразни роботизирани системи, произведени и предоставени от американската компания Nidec Genmark Automation,Inc. Лабораторията поставя мост между академичната среда и високотехнологичната индустрия, допринасяйки за обучаването на специалисти в стратегически области като роботика и индустриална автоматизация. Един от основните мотиви за нейното създаване е стремежът към поощряване на научноизследователската дейност на студентите, както и осигуряването на възможност за задълбочено изучаване и използване на съвременни роботизирани системи, функциониращи в множество специализирани производствени среди (“semiconductor fabs”) по целия свят.

Понастоящем в нея са разположени седем индустриални робота с разнородни характеристики (структура, мобилност, достижимост, вид на работната среда и т.н.), три устройства за центриране и ориентиране на силициеви пластини (“prealigners”), едно входно-изходно устройство за 200 или 300-милиметрови пластини (“load port“), както и допълнително оборудване – контролери, касети, силициеви пластини с различни размери, измервателна апаратура и инструментариум. За целите на ефективното осъществяване на научноизследователски дейности, както и за пълноценното провеждане на упражнения, експерименти и дискусии в лабораторията са осигурени 12 работни места, множество настолни и преносими компютърни системи и мултимедиен проектор.

В лабораторията ще се извършават експерименти и ще се придобиват нови знания в следните фундаментални направления: Структура на манипулационни системи; Кинематичен и динамичен анализ; Задвижване на индустриални роботи; Серво системи; Планиране на движения в различни пространства; Управление на движения; Програмиране на специализирани езици; Диагностика и др.

Изброените области затварят пълен цикъл от знания, които се считат за критични за осъществяване на висококачествено обучение на студенти по роботика.

На откриването на „Роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия“ присъстваха президентът на Република България Росен Плевнелиев (2012 –  2017) , представители на фирмата, членове на ректорското ръководство, декани, преподаватели и студенти. /ПВ/

#ректорът #технически #университет #софия #проф #инж #иван #кралов #откри #нови

Още новини

Още новини от Образование, които може да четете