30 ноември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Десетки хора от цялата страна се събраха на протест пред овцеферма във Велинград, в която беше констатирано огнище на чума по дребните преживни животни. Хората твърдят, че са дошли да подкрепят собственика на фермата. Част от тях казаха че са готови да стоят колкото е необходимо, за да спасят животните.
Имотът е обграден от ленти, на които пише „частен имот“.
На място има засилено полицейско присъствие, няма напрежение между протестиращите и органите на реда. Единият от собствениците на фермата Димитър Илиев помоли медиите да не го притесняват, но говори пред хората, които са дошли да го подкрепят.
Пред журналисти баща му Георги Илиев каза, че фермата е целият му поминък. Хвърлих си здравето, обичам си животните, ако ги унищожат, умираме и ние, каза той и призова служебния министър на земеделието за съдействие. По думите му овцете не са болни от чума. Тези животни рядко се срещат в България, аз ги пазя от години, тази порода е от прадедите ни, те са здрави като скали. Ако бяха болни, щяха да умрат, каза Илиев.
Огнището на чума в три стада с 1760 животни беше констатирано в началото на седмицата. На 26 ноември от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) казаха, че няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни в обект във Велинград. Заради недоволството на стопаните, служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов разпореди повторно взимане на проби. От БАБХ казаха, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнатото стопанство във Велинград, са успешно транспортирани и приети в централната приемна на Националния диагностичен център. Процесът по приемане бе извършен от тричленна комисия, съставена от експерти – ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, информираха от БАБХ.
На брифинг в Министерския съвет вчера служебният министър на земеделието, след заседание на Централния епизоотичен съвет, заяви, че взетите от животните проби са на 100 % положителни. Той припомни, че на 27 ноември са взети над 300 проби. „Регламентът е категоричен, животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището. Ако не го свършим това, попадаме автоматично под санкцията страната ни да спре да се разпорежда със стоки от животински произход, говоря за овце и кози, и с първични и преработени продукти от тях на цялата територия на Европейския съюз“, обясни Тахов. Служебният министър каза, че при унищожаването на животните фермерите ще бъдат изцяло обезщетени съгласно действащата наредба и инструкции. Ако се тръгне към поредно оспорване на резултатите, което не съветвам, имам мандат пробите, които са взети, да бъдат изпратени в Националната лаборатория в Монпелие, лаборатория-майка на целия ЕС, която да се произнесе по тях. Това се прави, за да изчистим всякакви съмнения, каза още земеделският министър. След това ще се изчака до 10 дни за резултатите, след което се изчерпват абсолютно всички възможности, каза Тахов.