вчера · 5 мин. четене · Споделяне във Facebook
След броени дни американският стартъп "Файърфлай Аероспейс" (Firefly Aerospace) ще изпрати космически апарат към Луната с надеждата да повтори миналогодишния успех на друга частна компания, предаде АФП.
През февруари миналата година "Одисей" на "Интюитив машинс" (Intuitive Machines) кацна в района на лунния южен полюс, ставайки първият американски космически апарат от над 50 години с подобно постижение.
Сега базираната в Тексас компания "Файърфлай Аероспейс" ще направи опит да спусне модула "Блу Гоуст" (Blue Ghost) на Луната в мисия, наречена "Призрачни ездачи в небето", която се осъществява по поръчка НАСА.
Спускаемият модул ще бъде изстрелян на 15 януари от космическия център "Кенеди" с ракета-носител "Фалкон 9" на частната американска компания "Спейс Екс".
От НАСА и "Файърфлай Аероспейс" съобщиха, че целта на мисията е да пренесе 10 научни инструмента на лунната повърхност с цел задълбочаване на познанията за естествения спътник на Земята и подготовка за бъдещи човешки мисии.
Преди няколко години НАСА реши да възложи на частни компании, включително "Файърфлай Аероспейс", да изпратят материали и технологии на Луната по програма, наречена CLPS (Commercial Lunar Payload Services), предназначена да намали разходите за мисиите.
След изстрелването се очаква "Блу Гоуст" с размери 2 на 3,5 метра да достигне Луната за 45 дни. По време на пътуването ще бъдат извършени различни проверки на космическия апарат.
Веднъж достигнал целта си, "Блу Гоуст" ще кацне в Морето на кризите - тъмно петно с размерите на Великобритания на близката страна на Луната, където ще остане 14 дни, или един лунен ден, и ще прави експерименти.
Модулът ще се приземи автономно, за да се намали рискът от преобръщане, който миналата година сполетя космическия апарат "Нова-Си" на "Интюитив машинс".
Една от последните задачи на "Блу Гоуст" ще бъде да запише видео с висока разделителна способност на лунен залез. То трябва да осигури първите качествени изображения на лунното сияние - явление, причинено от прахови частици, които се носят на няколко сантиметра над повърхността.
"Блу Гоуст" е третата мисия, която ще бъде осъществена в рамките на програмата CLPS на НАСА. Първата - "Перигрин" на "Астроботик Текнолъджи", завърши с провал, докато втората - тази на "Интюитив машинс", беше успешна, въпреки неправилното позициониране на космическия апарат "Одисей" на лунната повърхност.