Бюджетната комисия прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г

Бюджетната комисия прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г

преди 12 часа · 21 мин. четене · Споделяне във Facebook


Бюджетната комисия прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г

Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., внесен от Министерския съвет.

Между първо и второ четене бяха внесени осем предложения за допълнение и изменение на закона, включително за запазване на намаления размер на данък добавена стойност (ДДС) за хляба, брашното и ресторантьорския бизнес, както и за компенсациите за небитовите потребители на електроенергия. Мнозинството от предложенията обаче бяха отхвърлени чрез гласуване за недопустимост, включително предложенията за преференциалните ставки за хляба и ресторантьорите.

Предложението за удължаване на програмата за компенсация на бизнеса заради скъпата електроенергия обаче бе прието от членовете на комисията. В дневния ред имаше две идентични предложения по темата на ГЕРБ-СДС и "ДПС - Ново начало".

Законът за събирането на приходи и извършването на разходи до приемането на бюджета за 2025 г. предвижда първостепенните разпоредители с бюджетни средства да приоритизират изплащането на заплати и социални плащания в пълен размер. Документът е със срок на действия в рамките на до три месеца, т.е. до края на март тази година, като е предвидено да влезе в сила от 1 януари.

По време на дебатите стана известно от думите на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, че според извършен анализ приходите през месец януари ще могат да покрият 100 процента от трансферите към общините, заплатите, трансферите към Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса и вноската на България към Европейския съюз, както и "може би малко издръжка".

Предложенията на "ДПС-Ново Начало" за постоянно действие на нулевото ДДС за брашното и хляба отпаднаха след гласуване за недопустимост. Вносителят Йордан Цонев още в началото на заседанието на бюджета комисия поиска това предложение да бъде вкарано като отделна точка, но в противен случай е подготвен и варианта да бъде гласувано и като предложение за изменение и допълнение в точката, посветена на гласуването на Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. 

В крайна сметка и двете предложения бяха отхвърлени след гласуване на комисията, като второто отхвърляне бе по допустимост в процеса на заседанието.

Предложение на Хасан Адемов от "Демокрация, права и свободи - ДПС" предвиждащо гарантиране на годишната база на разходите на общините в размер на 25 на сто в рамките на първото тримесечие на тази година не бе прието от комисията.

Отхвърлено бе и предложение за изменение и допълнение, внесено от Мартин Димитров и Божидар Божанов от ПП-ДБ, което предвиждаше ограничения при какви случаи и условия Министерски съвет може да одобрява разходи в рамките на Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 година.

По думите на Димитров, според законопроекта, Министерски съвет може да одобри капиталови и други разходи, ако има резерви от предишната година, което представлява „празен чек в полза на служебното правителство“.

Предложение за изменение и допълнение, внесено от Кирил Петков, Лена Бориславова, Венко Сабрутев и Андрей Цеков от ПП-ДБ, което разписва конкретно правото на Министерски съвет да финансира дългосрочни политики, приети от предходни години, също бе отхвърлено след гласуване на комисията.

Людмила Петкова посочи относно горните две предложения, че чл. 87 от Закона за публичните финанси урежда тази тема, уточнявайки, че въпросът е по-скоро откъде ще се намери финансиране за проекти защото въпросният член предвижда разходите да бъдат до размера на приходите. Петкова добави, че вече е дала пример до къде ще стигнат приходите конкретно за месец януари, а именно 100 процента от трансферите към общините, заплатите, трансферите към Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса и вноската на България към Европейския съюз, както и евентуално издръжка.

Бюджетната комисия прие чрез гласуване предложения за изменение и допълнение на законопроекта засягащи механизмите, по които НЗОК има право да ползва отстъпките при закупуването на лекарства от фармацевтичните компании, тъй като участниците в заседанието се обединиха около тезата, че това е пропуск в предложения проект на закон. Бюджетната комисия се содализира с текст предложен от Министерство на финансите, които от своя страна благодариха на вносителите от ПП-ДБ и "Демокрация, права и свободи - ДПС".

Бюджетната комисия одобри предложение за изменение и допълнение на законопроекта, което предвижда запазване на механизма за компенсация на небитовите потребители на електричество - мярка прокарана през предходни години в резултат на високите разходи на бизнеса за електроенергия. Между първо и второ четене бяха внесени предложения по темата от ГЕРБ-СДС и "ДПС - Ново начало", като и двете имат идентичен характер.

По думите на един от вносителите Делян Добрев, който бе и председател на заседанието на бюджетната комисия, в текстовете е уточнен реда, по който се събират вноските и се разходват средствата, като е било и през миналата година, като единствената разлика е в алинеята, която гарантира компенсациите на бизнеса, тъй като е липсвал текст, че тези събрани пари се харчат за компенсация за високите разходи за електроенергия.

Предложението предвижда и компенсации за битовите потребители, подобно на тези за бизнеса, тъй като след средата на годината е предвидена либерализация на пазара на едро за бита, стана известно от думите на Добрев.

По думите на Йордан Цонев, текстовете внесени от "ДПС - Ново начало" и тези на ГЕРБ са идентични, тъй като са разписани след разговори с представителите на бизнеса и експерти, добавяйки, че текстовете влизат в сила от 1 януари, тъй като забавянето по приемането на тези решения "не трябва да е за сметка на българския бизнес".

След гласуване за допустимост, комисията реши, че предложенията на "ДПС - Ново начало" съответно за превръщането на нулевата ДДС ставка за хляба и брашното в постоянна мярка и запазването на по-ниската ставка за ресторантьорите, не могат да се разглеждат в рамките на настоящото заседание.

Предложение за изменение, представено от Мартин Димитров, което предвиждаше мащабна реформа за определяне на възнагражденията в МВР и сектор "Сигурност", беше отхвърлено от комисията след гласуване за недопустимост. Същото се случи и с предложение на ПП-ДБ, според което служителите на МВР в пенсионна възраст, които все още са част от системата, трябва сами да внасят осигурителните си вноски.

След гласуване за допустимост не бе разгледано и предложение на ПП-ДБ за налагане на такса за транзит на руски газ през страната ни, което би довело до приход от 3 млрд. лева в бюджета.

Отново след гласуване за допустимост, предложения за изменения в закона, касаещи доставките на бензин в страната след 1 март тази година, не бяха разглеждани. Предложените промени представляват техническа редакция в закона, която ще позволи на доставчиците да правят необходимите смески в петрола и респективно да предлагат горива, отговарящи на стандартите за качество, тъй като има риск това да засегне предлагането на бензин в страната.

След кратък дебат депутатите се обединиха около тезата, че щом предложенията за ДДС за хляба не са били допуснати за разглеждане, същото трябва да се случи с предложенията относно горивата.

Предложение на ПП-ДБ за отлагане с една година на ESG изискванията към бизнеса, тъй като това ще увеличи техните разходи, не бе допуснато до разглеждане.

"Както обещахме предложихме нулева ставка за брашното и хляба, защото от Нова година виждаме, че хлябът поскъпна драстично, а това е най-насъщното нещо за всеки български гражданин. Бъдещото управляващо мнозинство реши, че цената на хляба за българските граждани е недопустим въпрос в бюджетна комисия и го отхвърли", коментира пред журналисти  Йордан Цонев отхвърлените за разглеждане по недопустимост в бюджетната комисия предложения на "ДПС- Ново начало" нулева ставка ДДС на хляба и брашното да стане постоянна мярка по Закона за ДДС и за удължаване до 31 декември 2025 г. на 9-процентната ДДС ставка за ресторантьорския бизнес. Гласуваха "против" бъдещото управляващо мнозинство, сега вече си обяснявате защо г-н Пеевски нарече това нещо, което ще се роди "нечистоплътно", добави Цонев. Тъй като предполагахме, че ще постъпят така, все пак имаме доста дълъг парламентарен стаж, направихме така, че внесохме и отделен законопроект за ДДС и предложение в този  -  и двете бяха отхвърлени, каза още той.

Пред журналисти Асен Василев ("Продължаваме промяната -Демократична България") определи видяното в комисията като доста безотговорно поведение от страна на ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", донякъде "ДПС - Ново начало" - тъй като за някои точки те са гласували, за други са били  против.

Това, което ние предложихме е да се възстанови таксата върху транзита на газ, която дава приход от 3 млрд. лева на година по съществуващите договори за транзит. Това са средства, които се събират не от българския бизнес, не от българските данъкоплатци  и със сигурност ще помогнат на Министерството на финансите с допълнителни приходи, с които да покрият допълнителните разходи, които стават по линия на приетите закони за МВР и всички разходи в службите, плюс някои други допълнителни разходи, обясни Василев като изрази недоумение защо това не беше прието. Всеки ден ние не събираме такива приходи, струва на българските данъкоплатци пропуснати ползи от почти 10 млн. лева на ден, които ние не събираме. По договора с "Боташ" имаме едни разходи от милион на ден, които ги правим независимо какво се случва, аргументира се Василев.

Той определи като доста безотговорно и неприемането на предложението им да се гарантират всички програми, които се финансират от централния бюджет. По думите му беше доста непремерено, че не бяха допуснати за разглеждане в комисия, но изрази надежда депутатите да преосмислят тези предложения за разглеждане в зала.

#комисията #бюджет #финанси #народното #събрание #прие #второ #четене #законопроекта #събирането

Още новини

Още новини от Икономика, които може да четете