преди 8 часа · 10 мин. четене · Споделяне във Facebook
Българската телеграфна агенция (БТА) подписа днес договор за медийно партньорство със Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). Той беше подписан от генералния директор на БТА Кирил Вълчев и от Елена Маринова - заместник-председател на Управителния съвет на СООПН.
Сдружението на олимпийските отбори по природни науки е създадено през 2010 г. и включва отборите по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия, астрофизика и изкуствен интелект, каза Кирил Вълчев. Той припомни, че през 2024 г. националните олимпийски отбори на България по природни науки завоюваха от всички международни, европейски, младежки, балкански олимпиади и състезания общо 91 медала. От тях 11 са златни, 40 са сребърни и 40 са бронзовите медали.
Подписването този договор е в ден, на който се отбелязва паметта на един от знаменитите светци - св. Антоний Велики, и днес е Антоновден, каза генералният директор на БТА. Той отбеляза, че в това има няколко символа и името означава "безценен", както нямат цена победите на тези, които участват в отборите на сдружението. Св. Антоний е образец за християнството, за отшелничеството и това е свързано с лишения от всякакви земни удоволствия в името на по-големи цели, така отбелязваме и големите лишения, които търпят тези млади хора, за да постигат своите победи, каза Кирил Вълчев. Той добави, че св. Антоний е и един от великите водачи на християнството, и в такива духовни водачи се превръщат и младите хора, които печелят олимпиади за България - печелят златни, сребърни и бронзови медали от олимпиади.
Елена Маринова благодари за партньорството с БТА и заяви, че вярва, че най-умните, най-амбициозните и най-отдадените на науката деца на България заслужават партньорство с най-обективната, най-силната институция в страната. Вярвам, че ще разрастваме сътрудничеството си през следващите месеци и години, за да отразяваме успехите на тези деца и на техните ръководители, добави Маринова.
Договорът със сдружението е същият, който имаме с университети и с няколко училища. Идеята е да получаваме системна информация за дейността на вашето сдружение и за отделните отбори, които участват в него, да партнираме на събитията на сдружението и информацията, която разпространяваме, да я разпространяваме и чрез емисията на английски език на БТА, каза Кирил Вълчев. Той съобщи, че БТА вече има договори с 36 университета. Нашата цел е да имаме договори с всички български университети - 51, имаме и с няколко национални гимназии. С ваша помощ ще сключим договори и с тези училища, които най-активно участват в олимпийските отбори, за да разпространяваме системна информация и за отделните училища, каза Вълчев.
Той отбеляза, че БТА има и партньорски договори с организации със силна връзка с природните науки, освен с Българската академия на науките, има договори с Националния институт по метеорология и хидрология, с Института за космически изследвания и технологии, с Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, със сдружението "Форум наука" и със списанието "Българска наука".
Генералният директор на БТА представи и броеве на възстановеното списание ЛИК и изброи някои от тях, които са посветени на научни теми. Ще се направи и брой за олимпийските ни отбори по природни науки.
На подписването на договора присъстваха също Вълкан Горанов - изпълнителен директор на СООПН, и Йоан Саламбашев - ръководител на Националния отбор по изкуствен интелект.
С Йоан Саламбашев и с Националния отбор по изкуствен интелект обсъждаме да се включат в работата на БТА, за да започне Българската телеграфна агенция да прилага по-активно изкуствения интелект, най-вече да започнем по-добре да използваме своите архиви, които бяха изцяло на хартия, а снимките на негативи. Сега са в процес на цифровизация, която би трябвало да завърши през 2026 г., ще разчитаме и на вашите идеи как по-добре да използваме нашите архиви и огромния набор от новини, които БТА има всеки ден, каза Кирил Вълчев.
За мен тази инициатива, този договор, означава много и се радвам, че се случва, защото, освен учениците, които са активна част от олимпийските отбори, много други ученици ще се мотивират да се включат и България ще се представя все по-добре на международни форуми. Надявам се и още много хора да се заинтригуват от изкуствения интелект, който е сравнително нова дисциплина и с отбора по изкуствен интелект да видим как можем да сме полезни в това да обработваме огромното количество от данни на БТА, каза Саламбашев.