29 ноември 2024 г. · 7 мин. четене · Споделяне във Facebook
Конференция "Виненият образ на България: идентичност и послания" се провежда днес в зала "Витоша" на Интер експо център в София, предшествайки откриването на най-големия форум на българското вино - DiVino.Taste 2024, който ще продължи от 29 ноември до 1 декември 2024 г.
Темите на конференцията ще обхванат актуалните предизвикателства пред винопроизводителите в днешно време, конкретни решения и вдъхновяващи примери, които да мотивират всички участници да работим заедно в името на устойчиво развитие на сектора, каза Живко Енчев, председател на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), която е организатор на събитието.
По думите му през последните пет години БАВП ясно и последователно заявява и работи за промяна в сектора - промяна в мисленето, подхода и като цяло отношението към българското вино. Чрез стратегически и системен диалог, който организацията създава, се изгражда мрежа от професионалисти, готови да споделят знанията си, да търсят положителни тенденции и да работят за утвърждаването на България като винена страна, която има какво да предложи и може успешно да се конкурира на световната карта.
Енчев посочи, че в последните години са опитали да открият сходни примери от винения свят и да почерпят опит от тях, а днешната конференция е начинът да ги споделят. Целта е да представим готови решения, добри практики и опит, които да насочат мислите ни към стремеж към общи и дългосрочни цели, свързани с винения образ на България и богатството на нейните микрорайонни, каза председателят на БАВП.
Той обеща днес да няма отрицателни статистики, оплаквания от липсата на ангажираност на държавата към бранша или недостатъчни субсидии, а ще бъде обърнато внимание на положителното.
Служебният заместник-министър на туризма Павлин Петров подчерта вековните традиции на България във винопроизводството. Нашите тероари, климатични условия и богатство от местни винени сортове превръщат страната ни в уникална винена дестинация, заяви той.
По думите му Министерството на туризма разглежда винения туризъм като стратегически важен за утвърждаването на България на световната туристическа карта. Той е не само инструмент за популяризирането на нашето културно-историческо наследство, но и платформа за устойчив икономически растеж в регионите. Според Петров от съществено значение за успеха на тази мисия е доброто сътрудничество между институциите и професионалните организации. Като пример за обединение на усилия и експертиза в подкрепа на иновациите и устойчивостта в развитието на винения сектор, Петров посочи сътрудничеството между БАВП и Министерството на туризма.
Служебният заместник-министър на земеделието и храните Янислав Янчев каза, че отскоро е част от екипа на Министерството на земеделието и храните и има поглед от три месеца върху винения бранш, но е впечатлен, че има хора, които работят в посока цялостно развитие на сектора в България.
Той подкрепи думите си с това, че ако тази година участниците в най-голямото международно изложение за вино и спиртни напитки "Провайн", което се провежда в Дюселдорф, Германия, са били 26 от България, то през 2025 г. се очаква да бъдат 33.
Янчев припомни и последното издание на фестивала "Дефиле на младото вино", което се проведе миналата седмица в Пловдив, с над 60 участници.