Актуалната геополитическа ситуация и кризите, пред които е изправен светът, обсъдиха еврокомисар Юта Урпилайнен и министърът на външните работи Иван Кондов

Актуалната геополитическа ситуация и кризите, пред които е изправен светът, обсъдиха еврокомисар Юта Урпилайнен и министърът на външните работи Иван Кондов

11 септември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook


Актуалната геополитическа ситуация и кризите, пред които е изправен светът, обсъдиха еврокомисар Юта Урпилайнен и министърът на външните работи Иван Кондов

Актуалната геополитическа ситуация, включително многобройните кризи, пред които е изправен светът и тяхното отражение върху международното сътрудничество за развитие обсъдиха еврокомисарят за международни партньорства Юта Урпилайнен и служебният министър на външните работи Иван Кондов, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Юта Урпилайнен е на работно посещение в София.

Акцент бе поставен върху продължаващата война на Русия срещу Украйна и регионалните и глобалните последици от нея, както и върху развитията в региона на Близкия изток, се посочва още в съобщението. 

Двамата събеседници бяха единодушни, че в настоящия сложен геополитически контекст, е важно запазването на водещата роля на Европейския съюз (ЕС) като най-голям световен донор в международното сътрудничество за развитие. Общо бе мнението, че инвестиционната стратегия на ЕС за изграждане на устойчива инфраструктура - „Глобален портал“, е от ключово значение за преодоляването на най-актуалните глобални предизвикателства, включително изменение на климата, зелена и цифрова трансформация, здравеопазване, образование.

„Твърдо вярваме, че тази стратегия е правилният път за изграждане на устойчиви партньорства, основаващи се на доверие и общи интереси“, посочи служебният външен министър, като подчерта важното значение за България за изпълнението на един от водещите проекти на „Глобален портал“ – Паневропейският транспортен коридор VIII.

Иван Кондов и комисар Урпилайнен се обединиха около мнението, че за преодоляването на многобройните предизвикателства от ключово значение е засилената координация между държавите-членки на ЕС и европейските институции. „Високо ценим вашата лична отдаденост на подхода „Екип Европа“, който се доказа като ефективен модел за общи действия“, посочи българският първи дипломат, като отбеляза участието на България в няколко проекта в рамките на инициативата - в Нигерия, Иран и Виетнам, става ясно още от съобщението на МВнР.

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС, каза в интервю за БТА еврокомисарят по международните партньорства Юта Урпилайнен.

Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя. По думите ѝ въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата ѝ.

 

#актуалната #геополитическа #ситуация #включително #многобройните #кризи #пред #изправен #светът #тяхното

Още новини

Още новини от България, които може да четете