Плевенска филхармония представи в Добрич концерт с авторска музика на Константин Костов и Христо Йоцов

Плевенска филхармония представи в Добрич концерт с авторска музика на Константин Костов и Христо Йоцов

преди 2 часа · 11 мин. четене · Споделяне във Facebook


Плевенска филхармония представи в Добрич концерт с авторска музика на Константин Костов и Христо Йоцов

Плевенска филхармония представи концерт с авторска музика на Константин Костов и Христо Йоцов в Органова зала “Добрич”. Публиката имаше възможност да чуе три произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на маестро Борислав Йоцов и солисти-  тромпетистът Михаил Йосифов, тромбонистът Велислав Стоянов, маримбистката Василена Серафимова, пианистът Константин Костов и барабанистът Христо Йоцов.

Първото произведение, което прозвуча в програмата пред добричката публика, беше “Концерт за джаз пиано и оркестър” на пианиста Константин Костов. В Националния пресклуб на БТА в Добрич той сподели, че произведението му се различава от нормалните класически форми по това, че има свободни места за импровизация. “Има я в композицията, както и в свиренето. Балансът между модерната класическа музика и джаз музиката е доста труден, той по-скоро трябва да се усети. Много е тънка границата”, обясни пианистът.

Второто произведение, което бе представено пред местната публика е “Концерт за тромпет, тромбон и оркестър”, написан за музикантите Михаил Йосифов и Велислав Стоянов от Христо Йоцов. “Те също са класически образовани музиканти, които са тръгнали по пътя на джаза и импровизацията е част от тяхното съществуване и мислене. Двамата си застанаха абсолютно на място, до голяма степен в свои води, защото в този концерт импровизацията също има много сериозен дял. Ние се опитваме да възродим една традиция, която е забравена за класическата музика - в подобни инструментални концерти, каденците да бъдат импровизирани от солиста. Това е било мощна притегателна сила за хората, да видят точно този човек как ще изсвири концерт от Моцарт или от Бетовен. Тези два жанра се допълват, те играят ролята на двете половини, които най-накрая успяват да се свържат в една музика. Критиците ще определят нова ли е, авангардна ли е - важно е публиката да я харесва”, каза пред БТА Христо Йоцов.

Той разказа и за третото произведение в проекта “Концерт за маримба и ударни”. Повод за неговото написване е познанството му с маримбистката Василена Серафимова. “Срещата ми с нея преди няколко години беше един енергиен удар в мен да напиша нещо за нас двамата. Така се роди този двоен концерт за барабани и оркестър, който нарекох “Картини от два свята”. Определено може да се заиграе човек с едно такова определение – класическа музика, джазова музика, писана музика, импровизация, мъжко, женско начало, пластинков мелодичен инструмент с барабаните, които не са мелодичен, а аз се опитвам да ги направя и е много трудно”, сподели Йоцов и призна, че не робува на никакви композиционни догми, а се интересува от звука и оркестъра като инструмент. 

“Интересното е, че това е концерт, който е писан за първи път в цял свят, освен че съчетава класика и джаз, среща два инструмента, които са изключително редки като солисти на оркестър и това също е много интересно и е закачка, игра, дава голяма свобода, това е един океан от звуци, тембри, от възможности и характери, които можем да създадем заедно с Христо Йоцов”, каза за БТА маримбистката Василена Серафимова.

Попитан дали вижда бъдещето на джаза в симфоничен контекст, Христо Йоцов отговори, че възможностите са безкрайни. “Факт е, че в момента много хора правят проекти със симфоничен оркестър – рок банди, поп певци, има някаква модерност в тази работа, защото мащабът е съвсем различен. Всеки го прави по начина, по който го разбира и както всяко нещо, има някакви сили, които определят кои са успешни и кои имат бъдеще. Няма да спра да повтарям, че всичко това е благодарение на Плевенска филхармония, която не само мощно подкрепя създаването на българска музика, но и прави така, че произведенията да прозвучават и да живеят, а не да мине една премиера и всичко да приключи. Ние се радваме на живота на тези неща и на срещата с различни зали, градове и публика”, каза още Йоцов.

В Националния пресклуб на БТА в Добрич диригентът Борислав Йоцов сподели, че няма по-голямо щастие от това  в този момент да дирижира точно такава музика, която не може да се определи каква е. “Тя не е нито джаз, нито е класика, нито е поп, нито е забавна. Всичко това, което човек е достигнал в развитието си до този момент, е в тази музика. И това е най-хубавото и най-прекрасното. От десетилетия свиря и дирижирам музиката на Христо Йоцов и мога да ви кажа, че това е едно истинско чудо, което в световен мащаб е оценявано и ще бъде оценявано”, каза маестро Борислав Йоцов.

По негови думи музиката в проекта е слушаема и лесно смилаема за публиката. “Същевременно е невероятно красива и безценна. Това е музика, която ще докосне и заклети меломани, рокаджии и джазмени. Те няма да разберат точно къде са попаднали, но ще ги побият тръпки, защото това са неща, които ние не можем да контролираме, а тях ги има в тази музика. И точно това е хубавото в изкуството, че не разбираш точно откъде са ти настръхнали космите на ръцете”, каза още диригентът.

Концертът на Плевенска филхармония с музика на Христо Йоцов и Константин Костов ще бъде представен днес във Фестивален и конгресен център във Варна.

#плевенска #филхармония #представи #концерт #авторска #музика #константин #костов #христо #йоцов

Още новини

Още новини от Култура, които може да четете