15 ноември 2024 г. · 3 мин. четене · Споделяне във Facebook
Пътеписът "Пътуване на Изток" на швейцарско-френския дизайнер и архитект Льо Корбюзие бе представен в Художествена галерия (ХГ) – Добрич.
Археологът Валери Йотов, който е съставител и редактор на книгата, разказа на публиката, че пътят на архитекта Льо Корбюзие е минал и през България.
“Основният акцент, който ме предизвика да направя този превод, беше това, че Корбюзие е оставил доста рисунки за България, снимки, които аз като историк съм изкушен да проуча”, каза Валери Йотов.
По негови думи дизайнерът е оставил в книгата впечатленията си от градовете Велико Търново, Русе, Габрово. “Най ме зарадва в неговия разказ учудването му и виждане за белота. Обръща внимание, че всички къщи се белосват. Той обръща внимание, че това се прави винаги преди Коледа и Великден”, добави Йотов.
Той разказа, че в пътеписа си Льо Корбюзие описва как си купува цветна картичка от Етъра още през 1911 година. “Корбюзие стига и до Шипка. За нея казва, че е “окървавена”, явно познава и нашата история. От Шипка се спуска към Казанлък, отива и към Стара Загора”, каза още Йотов.
Първият превод на български език на книгата „Пътуване на Изток“ на швейцарско-френския дизайнер и архитект Льо Корбюзие излезе във Варна в края на месец юли.