Не се констатира смесване на битови и биологични отпадъци на територията на болница "Пирогов", съобщиха от РИОСВ-София след проверка

Не се констатира смесване на битови и биологични отпадъци на територията на болница "Пирогов", съобщиха от РИОСВ-София след проверка

16 ноември 2024 г. · 6 мин. четене · Споделяне във Facebook


Не се констатира смесване на битови и биологични отпадъци на територията на болница "Пирогов", съобщиха от РИОСВ-София след проверка

Не се констатира смесване на битови и биологични отпадъци на територията на Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“. Това съобщиха от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - София след извършена съвместна проверка с представители на Столична регионална здравна инспекция (СРЗИ), Столичен инспекторат и Столична община. От РИОСВ уточниха, че проверката е във връзка с подадени сигнали за транспортиране на опасни болнични отпадъци на Депо за неопасни отпадъци - Садината. 

По-рано днес от „Пирогов“ също информираха, че не са открити нарушения в дейността по управление на болнични отпадъци в лечебното заведение. 

РИОСВ посочиха, че при проверката е установено, че всички опасни отпадъци се съхраняват разделно в специализирани съдове и на обособени места, с ограничен достъп. На територията на лечебното заведение е налична инсталация за обеззаразяване на болничните отпадъци с опасен характер, която в деня на проверката функционира. Обеззаразените отпадъци се предават за транспортиране от дружество, притежаващо регистрационен документ за събиране и транспортиране на отпадъци до Депо за неопасни отпадъци - Садината, съгласно сключени договори. 

Извършена е проверка по пътя на отпадъка от неговото генериране, обеззаразяване, съхраняване до подготовката му за последващо обезвреждане от лица, притежаващи разрешителни документи, издадени по реда на чл. 35 от Закона за управление на отпадъците, уточниха от РИОСВ. Оттам добавиха, че контролът по прием на отпадъци на депата се осъществява от оператора на депото, който следва да спазва процедурата, разписана в разпоредбите наредба от 27 август 2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци. В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото.

От РИОСВ информираха, че съгласно Закона за управление на отпадъците кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице контролира дейностите, свързани с образуване, събиране, включително разделното, съхраняване, транспортиране, третиране на битови и строителни отпадъци, дейностите по депониране на производствени и опасни отпадъци на общински и/или регионални депа, спазването на други изисквания, определени с наредбата по чл. 22.

От РИОСВ добавиха, че е необходимо всички лица, ангажирани с дейностите по образуване, съхраняване, транспортиране до обезвреждането на отпадъците да изпълняват стриктно своите отговорности и законови задължения, с цел да се предотврати нерегламентираното депониране на опасни отпадъци.

Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев миналата седмица.

От Столична община информираха, че ще сезират Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) за продължаващото изхвърляне на опасни медицински отпадъци от болнични заведения.

#констатира #смесване #битови #биологични #отпадъци #територията #университетската #многопрофилна #болница #активно

Още новини

Още новини от България, които може да четете