29 юни 2024 г. · 4 мин. четене · Споделяне във Facebook
Атанас Далчев е поет, който ние продължаваме да следваме и като поетика, и като пример за житейска съдба. Това каза доц. Мира Душкова - ръководител на катедра "Български език, литература, история и изкуство" в Русенския университет, преподавател по "Най-нова българска литература" и поетеса, в пресклуба на БТА в Русе за представянето на броя на списание ЛИК "По дълбоките следи на Атанас Далчев". Събитието се състоя чрез видеовръзка с всички пресклубове на БТА в страната и в чужбина.
По думите на доц. Душкова списание ЛИК на БТА посвещава своя брой на един значим български поет, на значим европейски поет по повод на неговата 120-годишнина.
"Той ни е важен, защото това е поет, който знае какво да напише. По известната негова шега той пише само хубавите си стихотворения. Той пише само, когато трябва да напише стихотворение, когато не може да не напише стихотворение и ни е важен с това, че знае кога да не пише и това се превръща в негово дълго, дълго мълчание, което е пример за нас", каза доц. Душкова.
Тя обясни, че от списанието си е харесала споделени мисли, които поетът е поверявал на преводача Владимир Свинтила през годините.
"Далчев казва така: "около 30-те години на мен започна да ми става ясно, че на безсмислието и на еднообразието на живота човек се противопоставя със силата на художествените си илюзии. Всеки човек гради една приказка в себе си - и с нея се противопоставя на болестта, на страданието и на смъртта. В този смисъл изкуството ни прави свободни". Ще продължим да следваме поета и в следващите 120 години. Ще продължим да го обичаме, да го тълкуваме, да го четем", каза още доц. Душкова.